Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Not Available |
| Price | £34,855 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Acceleration | 11.3 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 5362 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1815 mm |
| Minimum Kerbweight | 2130 kg |
Driver Convenience
- Collision mitigation braking system
- Cruise control with ASLD, AEB and ISA
- Electric power assisted steering
- Intelligent speed assistant
- Lane keeping aid
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- Automatic headlights
- Body coloured front bumper
- Chrome exterior door handle
- Daytime running lights
- Dual power heated fold back door mirror
- Electrically operated windows with one shot driver's window
- Electrochromic interior mirror
- Front fog lights
- Heated windshield and rear window
- Long legged matte black sports bar with high mounted stop light and LED load lights
- Matt black decals
- Matt Black door handles
- Matt Black door mirrors
- Matt black front grille
- Matt black front skid plates
- Matt black lift gate handles
- Matt black long legged sports bar
- Matt black rear bumpers with steps
- Matt black wheel lip mouldings
- Projector beam headlamp
- Rain sensitive windshield wipers
- Rear mudflaps
- Side step - Bar only
- Side step with bright finish inserts
- Under hood engine cover
- Unique black painted IP
Interior Features
- Cargo management system
- Chrome interior door handle
- Driver seat back mounted map pocket
- Front throw carpet floor mats
- Leather gearknob
- Leather wrapped steering wheel
- Manually adjustable 4 way driver seat
- Penta cloth upholstery
- Reach and rake adjustable steering column
- Roof storage for driver sunglasses
- Spray in load box bedliner
- Tie down rails and rope hooks
Packs
- ICE feature pack 129 - Ranger
Passive Safety
- 3 point inertia rear seatbelts
- Driver and front passenger airbag, side airbag, curtain airbag and driver knee airbag
- ISOFIX child safety seat attachment
- Seatbelt reminders for driver and front passenger
- Tyre pressure sensors
Security
- Double locking power door lock with flip key
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Passive anti theft system
- Power tailgate lock
Technical
- ABS, ESP and roll over mitigation
- Emergency brake assist
- Engine start/stop system
- Loadbox power point plug
- Locking rear axle
Wheels
- 17" Matt black alloy wheels and 17" Black steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 220 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 18.0:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 8.4 |
General
| Badge Engine CC | 2.0 |
| Badge Power | 170 |
| Battery AH | 75 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE SUSPENSION |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 160000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.3 |
| BHP | 170 |
| Engine Torque NM | 420 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/70 R16 |
| Tyre Size Rear | 255/70 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1815 mm |
| Length | 5362 mm |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1139 |
| Load Width | 1560 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.7 m |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1860 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3270 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2130 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1140 kg |
| Plated 2nd Axle | 1850 |
| Plated Front Axle | 1480 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
