Skip advert
Advertisement
- 2.0 EcoBlue Zetec 5dr
- 2.0 EcoBlue Zetec 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue Titanium 5dr
- 2.0 EcoBlue Titanium 5dr Auto
- 2.5 FHEV 190 Titanium 5dr CVT
- 2.0 EcoBlue Titanium [Lux Pack] 5dr
- 2.0 EcoBlue Titanium [Lux Pack] 5dr Auto
- 2.5 FHEV 190 Titanium [Lux Pack] 5dr CVT
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line 5dr Auto AWD
- 2.5 FHEV 190 ST-Line 5dr CVT
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line [Lux Pack] 5dr Auto
- 2.0 EcoBlue 190 ST-Line [Lux Pack] 5dr Auto AWD
- 2.5 FHEV 190 ST-Line [Lux Pack] 5dr CVT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | Zetec |
| Price | £31,460 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 10.8 |
| Top Speed | 123 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 46.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| Length | 4796 mm |
| Width | 1916 mm |
| Height | 1655 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
Driver Convenience
- 'Ford Power' starter button
- Cruise control with active speed limiter
- Easy fuel capless refuelling system
- Front and rear parking sensors
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic wipers with variable sensitivity adjustment
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Halogen daytime running lights
- Halogen front fog lights
- Halogen projector headlights
- LED rear lights
- Power fold mirrors - heated, indicators with puddle lamps
- Power operated front and rear windows
- Quickclear heated front windscreen
- Tailgate wash/wipe
- Tinted glass
Interior Features
- 2 x 3rd row individual seats with fold flat
- 3 x 2nd row individual seats wih fold flat, slide and recline
- Dual zone electronic automatic temperature control
- Floor mats in all three rows
- Front and rear head restraints
- ISOFIX attachments for child seats in 2nd row
- Leather trimmed gearknob
- Leather trimmed steering wheel
- Overhead console with sunglasses stowage
- Pollen and odor air filter
- Reach and rake adjustable steering column
- Sports seats
- Tonneau cover for luggage compartment
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS/EBD
- Driver/Front Passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Electric handbrake
- ESP+EBA
- Front and rear (row 2) curtain airbags
- Front side airbags
- Passenger airbag deactivate switch
- Pre collision assist system
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- MyKey system
- Remote control central locking
- Thatcham alarm
Wheels
- 17" Multi-spoke alloy wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 159 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 157 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 15.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 46.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 43.5 |
| WLTP - MPG - High | 53.3 |
| WLTP - MPG - Low | 39.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.1 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 144000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.8 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 3500 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 123 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1655 mm |
| Length | 4796 mm |
| Wheelbase | 2849 mm |
| Width | 1916 mm |
| Width (including mirrors) | 2137 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 965 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
