In-depth reviews
Genesis Gv80 Estate 3.0D Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 3.0D Premium Line 5dr Auto AWD
- 2.5T Premium Line 5dr Auto AWD
- 3.0D 272 Premium Line 5dr Auto AWD
- 3.0D Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 2.5T Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 3.0D 272 Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 2.5T Premium 5dr Auto AWD
- 3.0D Premium Line 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 2.5T Premium Line 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 3.0D 272 Premium Line 5dr Auto AWD [Innovation Pk]
- 3.0D Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
- 2.5T Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
- 3.0D 272 Premium Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innov]
- 3.0D Luxury Line 5dr Auto AWD
- 2.5T Luxury Line 5dr Auto AWD
- 3.0D 272 Luxury Line 5dr Auto AWD
- 3.0D Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 2.5T Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 3.0D 272 Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 2.5T Premium 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 2.5T Sport 5dr Auto AWD
- 3.0D Luxury Line 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 2.5T Luxury Line 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 3.0D 272 Luxury Line 5dr Auto AWD [Innovation Pk]
- 2.5T Luxury 5dr Auto AWD [7 Seat]
- 3.0D Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
- 2.5T Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
- 3.0D 272 Luxury Line 5dr Auto AWD [7 Seat/Innov]
- 2.5T Sport 5dr Auto AWD [Innovation Pack]
- 2.5T Luxury 5dr Auto AWD [7 Seat/Innovation]
- 2.5T Luxury Plus Line 5dr Auto AWD [6 Seat]
- 3.0D 272 Luxury Plus Line 5dr Auto AWD [6 Seat]
- 2.5T Luxury Plus 5dr Auto AWD [6 Seat]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2996 |
| Trim | Premium Line 7st Inn |
| Price | £62,245 |
| Engine Power - BHP | 278 |
| Acceleration | 7.5 |
| Top Speed | 143 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 230 |
| Length | 4945 mm |
| Width | 1975 mm |
| Height | 1715 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 727 l |
| Minimum Kerbweight | 2300 kg |
Driver Convenience
- Apple car play/Android Auto
- Around View Monitor
- Blind spot collision avoidance assist rear (BCA-R)
- Blind spot monitor
- Bluetooth handsfree phone and audio streaming system
- Cluster LCD - full panel Colour (3D)
- Drive mode select
- Driver attention warning
- E-call
- Front and rear parking sensors
- Full color head up display
- HDA2 - Highway drive assist 2
- Intelligent speed limit assist (ISLA)
- Lane Following Assist (LFA)
- Lane keeping assist (LKA) - road edge
- Manual speed limit assist (MSLA)
- Parking collision avoidance assist (PCA)
- Power tailgate with hands free open
- Proximity sensor for front doors
- Rack-mounted motor driven power steering R-MDPS [CTAA] with variable gear ratio steering
- Rear cross traffic collision avoidance assist (RCCA)
- Remote smart parking assist
- Reversing camera with dynamic guide lines
- Smart cruise control (NSCC-R) with stop and start
- Telematics system (Genesis connected services)
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Wireless phone charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- Electronically controlled suspension
Entertainment
- 14.5" AV + navigation
- 2 USB front (1 data + 1 charge)/2 USB rear (charge only)
- DAB Digital radio
- Premium audio with 9 speakers
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto defog and rain sensing wipers
- Body coloured bumpers
- Electrochromic inside mirrors
- Full LED rear combination lamps
- Laminated front window glass
- LED daytime running lights
- Matrix LED headlights
- Power folding heated electrochromic outside Mirrors with Genesis logo puddle lamps
- Power front and rear windows with auto down/up
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Single muffler
- Smart high beam (HBA)
Interior Features
- 12 way power front seats including 4 way power lumbar
- 12v power outlets - 1 front and 1 luggage
- 2 individual 3rd row seats
- 3 rear headrests
- 40:20:40 2nd row folding seats
- 5 passenger seating
- Adjustable interior ambient lighting
- Cargo screen and net
- Dual automatic temperature control
- Front headrests
- Heated front seats
- Knit headlining
- Leather steering wheel with control buttons
- Leatherette upholstery
- Power tilt telescopic steering wheel
- Shift by wire (SBW) with paddle shifters
- Walk in switch (RR)
Passive Safety
- 10 airbags - Driver knee, front, enhanced front side and rollover-sensing side curtain, rear seat-mounted side, front center
- 3 rear three point seatbelts
- ABS + ESC + HAC + MCB (Multi Collision Brake)
- Child anchor
- Electronic parking brake with auto hold
- Forward collision avoidance system (FCA) with lane change side and junction crossing
- Manual child lock in rear doors
- Passenger detection system
- Power child lock with safety exit assist
- Tyre pressure monitoring system
- Ventilated front and rear disc brakes
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Proximity key with push button start
- Remote central locking
Trim
- Black high glossy trim
Wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 230 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 220 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 221 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 194 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 185 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 300 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 239 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 220 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2996 |
| Compression Ratio | 16.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 31.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 33.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 31 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 32.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 37.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 39.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 24.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 24.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.2 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 46D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 5 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 66 |
| NCAP Safety Assist % | 88 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.5 |
| Engine Power - BHP | 278 |
| Engine Power - RPM | 3800 |
| Engine Torque - NM | 588 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 143 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R22 |
| Tyre Size Rear | 265/40 R22 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 22" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1715 mm |
| Length | 4945 mm |
| Wheelbase | 2955 mm |
| Width | 1975 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Vehicle Weight | 3005 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2144 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 727 l |
| Max. Loading Weight | 705 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2722 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2300 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
