Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Advance |
| Price | £21,230 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| Length | 4065 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Minimum Kerbweight | 1065 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital supervision cluster
- 2nd Gen eCall
- 8" Touchscreen with DAB
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- Forward collision assist with car, pedestrian and cycle detection
- Intelligent speed limit warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
Entertainment
- USB C port front
Exterior Features
- 3rd brake light
- Dusk sensor
- Electric adjustable heated door mirrors
- Front grille mesh pattern design
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Floor mats
- Leather steering wheel
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with front and rear diagonally split
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Front ventilated disc brakes
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.5 |
| WLTP - MPG - High | 62.7 |
| WLTP - MPG - Low | 41.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4065 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1600 kg |
| Max. Loading Weight | 535 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1110 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1065 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
