Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Advance |
| Price | £22,480 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.4 |
| Top Speed | 115 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4065 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital supervision cluster
- 2nd Gen eCall
- 8" Touchscreen with DAB
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control + speed limiter
- Forward collision assist with car, pedestrian and cycle detection
- Intelligent speed limit warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
Entertainment
- USB C port front
Exterior Features
- 3rd brake light
- Dusk sensor
- Electric adjustable heated door mirrors
- Front grille mesh pattern design
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Floor mats
- Leather steering wheel
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with front and rear diagonally split
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Front ventilated disc brakes
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 40.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 115 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4065 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1110 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
