Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Advance [Nav] |
| Price | £23,380 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 12.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4040 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- 10.25" touchscreen + navigation
- 2nd Gen eCall
- 8" Touchscreen DAB Radio with android auto and apple carplay
- Cruise control + speed limiter
- Forward collision assist with car, pedestrian and cycle detection
- Intelligent speed assist
- Intelligent speed limit warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
Entertainment
- USB C port front
Exterior Features
- Automatic headlights with dusk sensor
- Electric adjustable heated door mirrors
- Front grille mesh pattern design
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
- Trailer wiring
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Floor mats
- Leather steering wheel
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with front and rear diagonally split
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Front ventilated disc brakes
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.4 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 40.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.1 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4040 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
| Width (including mirrors) | 2061 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 540 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
