Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1482 |
| Trim | N Line |
| Price | £28,620 |
| Engine Power - BHP | 159 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
| Length | 4455 mm |
| Width | 1795 mm |
| Height | 1455 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Minimum Kerbweight | 1302 kg |
Driver Convenience
- 10.25" touchscreen centre console display satellite navigation including traffic messaging channel, map care and live services
- Android Auto
- Apple car play
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Cruise control + speed limiter
- Driver attention alert system
- Driver's supervision instrument cluster with 7" LCD display
- e-Call (Emergency button system)
- Emergency stop signalling system
- Front and rear parking sensors
- Lane departure warning system with lane keep assist - LKAS
- Parking system with rear camera and guidance system
- PAS
- Trip computer
- Windscreen washer fluid sensor and warning indicator
Entertainment
- 2 front and 2 rear speakers with 2 tweeters
- DAB Digital radio
- Steering wheel audio, phone and cruise controls
- USB ports in centre console
Exterior Features
- 1 speed non intermittent rear windscreen wiper
- Adjustable intermittent front windscreen wipers with aero wiper blade
- Automatic defog system for front windscreen
- Automatic headlight with follow me home function
- Black finish window surrounds
- Black glossy door mirrors with integrated indicators
- Body coloured door handles
- Door mirror puddle lights
- Dusk sensor
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric windows - front and rear with anti-trap mechanism and one touch control (driver window)
- Front/rear fog lights
- LED daytime running lights integrated into headlamp
- MFR - LED headlights
- N Line Badging
- N Line exclusive black radiator grille with chrome inserts
- N Line exclusive design body coloured bumpers
- Rain sensor
- Rear bumper reflective stripe
- Rear LED lights
- Rear roof spoiler with integrated LED brake light
- Rear side wing doors
- Rear windows and tailgate privacy glass
- Shark fin antenna
- Smart high beam headlights
- Static cornering light
- Tinted glass with windscreen shade band
- Twin muffler rear exhaust
Interior Features
- 12V power outlets in front console and luggage compartment
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Active head restraints
- Black roof liner
- Centre console storage
- Chrome effect interior door handles
- Driver seat electric lumbar adjustment
- Driver's seat manual adjustments
- Driver's seat manual height adjustment
- Driver/passenger sunvisors and illuminated vanity mirrors
- Dual zone climate control air conditioning
- Front and rear door pockets
- Front armrest with storage box
- Front cupholders
- Front head restraints with vertical and horizontal adjustment
- Front passenger's seat manual adjustment
- Front passenger's seat manual height adjustment
- Front, rear and luggage compartment interior lights
- Glove compartment
- Interior front map reading light
- ISOFIX child seat anchorage points attached on outer rear seats
- Luggage board
- N Line branded leather wrapped steering wheel and gear knob
- N Line exclusive design cloth upholstery
- Rear armrest with cupholder
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock braking system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Childproof rear door locks
- Curtain airbag roll over sensor
- Electronic stability control
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seatbelt reminder
- Hill start assist control (HAC)
- Manual parking brake
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Alarm/immobiliser
- Deadlocks
- Locking wheel nuts
- Remote control central locking
- Smart key with keyless entry and engine start/stop button
- Speed sensitive automatic door locking
Wheels
- 18" Alloy wheels
- Michelin Tyre brand
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1482 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71.6 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.8 |
| WLTP - MPG - High | 53.3 |
| WLTP - MPG - Low | 36.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.1 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 88 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 64 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 159 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 253 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1455 mm |
| Length | 4455 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Width | 1795 mm |
| Width (including mirrors) | 2039 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1870 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1351 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Max. Loading Weight | 568 kg |
| Max. Roof Load | 80 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1302 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
