Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1898 |
| Trim | Not Available |
| Price | £27,468 |
| Engine Power - BHP | 164 |
| Acceleration | 12.7 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 5295 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1790 mm |
| Minimum Kerbweight | 1913 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth connectivity
- Cruise control
- Door open warning light
- Gearshift indicator
- Low fuel warning light
- Multi-function Display
- PAS
- Reversing camera
- Satellite navigation system
- Seatbelt warning indicator
- Trip computer
Entertainment
- 6 speakers
- 7" Colour touch screen
- Audio controls mounted on steering wheel
- Front USB connection
- RDS radio/Single CD player
- Rear USB connection
Exterior Features
- Black rear bumper with chrome trim
- Body colour bumpers
- Bright chrome radiator grille
- Chrome door handles
- Chrome door mirrors
- Chrome front grille
- Chrome rear bumper
- Electric door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- Heated folding door mirrors with side indicator repeaters
- Heated rear windscreen
- Integrated fuel filler cap
- LED Daytime running lights
- LED rear lights
- Projector headlamps
- Rear fog lights
- Rear underrun protection
- Security etched glass
- Silver side steps
- Trailer stabilty assist
- Trailer sway control
- Under-rail bed liner
Interior Features
- 3 spoke leather steering wheel
- Carpet covered floor
- Cloth upholstery
- Driver and passenger grab handles on A pillars
- Driver's footrest
- Front centre console with armrest
- Front cupholders
- Front door pockets with bottle holder
- Front seat back map pockets
- Front sun visors with vanity mirror on passenger side
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable steering wheel
- Manual air conditioning
- Map reading lights
- Overhead sunglasses holder
- Pollen filter
- Underseat storage compartment
Passive Safety
- 2x3 point rear seatbelts
- Curtain airbags
- Driver and passenger airbag
- Height adjustable front seatbelt pre-tensioners with load limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Side airbags
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Locking wheel bolts
- Remote central locking
Technical
- 2 x 12V power outlets
- ABS + ESP
- Brake assist
- Brake override system
- EBD
- Hill Descent Control
- Hill start assist
- Traction control
Wheels
- 18" alloy wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 80 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1898 |
| Compression Ratio | 15.9:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 94.4 |
General
| Alternator Amps | 90 |
| Badge Engine CC | 1.9 |
| Badge Power | 164 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | TORSION BAR |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.7 |
| BHP | 164 |
| Engine Power RPM | 3600 |
| Engine Torque NM | 360 |
| Engine Torque RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | NEDC Correlated |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 255/60 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 905 |
| Height | 1790 mm |
| Length | 5295 mm |
| Load Length | 1795 |
| Load Width | 1530 |
| Rear Overhang | 1295 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.2 m |
| Wheelbase | 3095 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1860 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 76 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3050 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1913 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1137 kg |
| Plated 2nd Axle | 1870 |
| Plated Front Axle | 1350 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
