Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Pure |
| Price | £28,965 |
| Battery Capacity | 1.83 |
| Engine Power - BHP | 224 |
| Acceleration | 8.3 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4500 mm |
| Width | 1865 mm |
| Height | 1670 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 500 l |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
Driver Convenience
- 10.25" LCD instrument cluster
- 13.2" portrait central LCD display
- Adaptive cruise control
- Blind spot detection
- Bluetooth handsfree system
- Curve speed control assist
- Drive away information
- Driver monitoring system
- E-call safety system
- eCall
- Electric fuel filler flap
- Electric power steering
- Emergency lane keep assist
- Front collision warning
- ICA - integrated cruise assist
- Illuminated electronic shifter
- Instantaneous fuel consumption display
- Instrument backlight brightness adjustable
- Intelligent active speed limit
- Intelligent elude system
- Intelligent Evasion System
- Intelligent speed assist
- Lane departure prevention
- Lane departure warning
- Large capacity trunk
- LCA Parallel Auxiliary
- Multiple collision defence system
- Offline voice control
- Rear collision warning
- Rear crossing traffic braking
- Rear crossing traffic warning
- Reversing camera
- Speed limit information
- Traffic jam avoidance assistant
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- Front McPherson independent suspension
- Rear axle torsion beam
Entertainment
- 2 x Front USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 2 x Rear USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 6 speaker audio system
- DAB radio
Exterior Features
- Auto full beam LED headlights
- Auto wipers
- Automatic headlights
- Black door mirror with memory function
- Black luggage rack
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Boneless front and rear wipers
- Chrome dual exhaust pipes
- Dual reversing lights
- Electric door mirrors
- Follow me home headlight function
- Front and rear power windows
- Front fog lights
- Front row mute with heat-insulating glass
- Heated rear window
- Heated wiper nozzle
- High level LED brake light
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- One touch window function for all doors
- Privacy glass
- Rear fog lights
- Rear roof sports spoiler
- Rear side wing doors
- Rear tailgate
- Trailer mode
- Turning signal integrated in door mirrors
- Welcome lighting
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3x rear headrests
- 4 way adjustable steering column
- 40/60 rear seat backrest
- 6 way manually adjustable front seats
- Central armrest with refrigerated function
- Driver and passenger sun visors with vanity mirror
- Driver seat map bag
- Dual zone air conditioning with second row outlet
- Fabric upholstery
- Flat folding rear seats
- Foot and surface blowing second outlet
- Front armrest with interal storage and upper storage tray
- Front headrests
- Front passenger seat map pocket
- Luggage compartment light
- Multifunction steering wheel
- N95 filter
- Rear bench armrest with integrated cupholder
- Remote air conditioning
- Single front passenger seat
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 2 x isofix
- 2nd row left three point preloading force limiting seat belt
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS/EBD
- Autonomous emergency braking
- Child locks
- Door opening warning
- Downhill assist
- Dual front airbags
- Front and rear side airbags
- Front row rigid locks
- Front ventilated disc brakes
- Passenger airbag manual switch off
- Power limited seatbelts with pre-tensioners, height adjustable with CLT
- Rear 2 way head restraints
- Rear disc brakes
- Rear right side preloaded force limiting seat belt
- Seatbelt unfastened reminder
- Side curtain airbags
Security
- 2x Remote key
- Anti theft alarm
- Central door locking
- Engine immobiliser
- Keyless start button
- PEPS (passive entry and passive start) with walkaway locking
Wheels
- 19" Alloy wheels
- Tyre repair foam
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.83 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 42.8 |
| WLTP - MPG - High | 57.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 57.6 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 57.6 |
| WLTP - MPG - Low | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 64.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 64.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 64.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29D |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.3 |
| Engine Power - BHP | 224 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/50 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1670 mm |
| Length | 4500 mm |
| Wheelbase | 2672 mm |
| Width | 1865 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 51 |
| Gross Vehicle Weight | 2150 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1265 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 500 l |
| Max. Loading Weight | 510 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Mazda CX-60 (Mk1, 2022-date) buyer’s guide: Low prices make it hard to resist

Used Mazda CX-60 (Mk1, 2022-date) buyer’s guide: Low prices make it hard to resist
Used car tests
9 May 2026
New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age

New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age
Road tests
5 May 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026

