Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | R-Dynamic S |
| Price | £36,045 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.8 |
| Top Speed | 143 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| Length | 4964 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1494 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 745 l |
| Minimum Kerbweight | 1795 kg |
Driver Convenience
- 3D surround camera
- Android Auto
- Apple car play
- Bluetooth connectivity
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering
- JaguarDrive control
- Lane keep assist includes oncoming vehicle detection and edge detection
- Outside temperature gauge
- Pivi pro connected navigation system with 11.4" touch screen
- Power tailgate/boot lid
- Push button starter
- Service interval indicator
- Speed proportional steering
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Remote app
- USB and auxiliary socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic headlights
- Black lower front bumper hoops
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Electric windows with one touch open/close and anti trap
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Front bumper's lower chin and rear lower bumper is finished in gloss black
- Heat insulated glass
- Heated front windscreen
- Heated washer jets
- Jaguar script and leaper
- LED tail lights
- R Dynamic badge
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear wash/wipe
- Tailgate/boot lid spoiler
- Trailer stability assist
- XF badge
Interior Features
- 2nd row air vents
- 3 rear seat head restraints
- Cabin lighting - 10 colour configurable ambient, zone control, dynamic start-up sequence
- Centre armrest console
- Front armrest
- Front door and rear door storage space
- Interior front door handles with separate locking switches
- ISOFIX on outer rear seats
- Overhead stowage for sunglasses
- Passive front head restraints
- Premium carpet mats
- R-Dynamic branded leather steering wheel
- Rear armrest with twin cupholders
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders
Packs
- Online pack with data plan - XF
Passive Safety
- ABS+EBA
- All surface progress control (ASPC)
- Brake pad warning light
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Emergency brake assist
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- Front side airbags
- Full length side window curtain airbag
- Hill launch assist
- Pedestrian contact sensing
- Power operated child locks
- Seatbelt warning
- Three 3 point rear seatbelts
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking with deadlocks and drive away locking
Wheels
- Tyre repair system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 138 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 49 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.7 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 35E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 105000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.8 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 4250 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 143 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/45 R18 |
| Tyre Size Rear | 245/45 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE STYLE 5105 |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1494 mm |
| Length | 4964 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1890 mm |
| Width (including mirrors) | 2089 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 66 |
| Gross Vehicle Weight | 2390 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1695 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 745 l |
| Max. Loading Weight | 595 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1795 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
