Skip advert
Advertisement
- 2.0 D200 R-Dynamic S 5dr Auto
- 2.0 P250 R-Dynamic S 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic S 5dr Auto AWD
- 2.0 P300 R-Dynamic S 5dr Auto AWD
- 2.0 D200 SE 5dr Auto
- 2.0 P250 SE 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic SE 5dr Auto
- 2.0 P250 R-Dynamic SE 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic SE 5dr Auto AWD
- 2.0 P300 R-Dynamic SE 5dr Auto AWD
- 2.0 D200 R-Dynamic Black 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic SE Black 5dr Auto
- 2.0 P250 R-Dynamic SE Black 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic HSE 5dr Auto
- 2.0 D200 R-Dynamic HSE 5dr Auto AWD
- 2.0 P250 R-Dynamic HSE 5dr Auto
- 2.0 P300 R-Dynamic HSE 5dr Auto AWD
- 2.0 D200 R-Dynamic HSE Black 5dr Auto
- 2.0 P300 Sport 5dr Auto AWD
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | SE |
| Price | £39,620 |
| Engine Power - BHP | 250 |
| Acceleration | 7.1 |
| Top Speed | 150 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 32.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 197 |
| Length | 4964 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1494 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 745 l |
| Minimum Kerbweight | 1726 kg |
Driver Convenience
- 3D surround camera
- Android Auto
- Apple car play
- Blind spot assist
- Bluetooth connectivity
- Clear exit monitor
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering
- Front animated directional indicators
- Interactive driver display digital with 12" TFT display
- JaguarDrive control
- Lane keep assist includes oncoming vehicle detection and edge detection
- Outside temperature gauge
- Pivi pro connected navigation system with 11.4" touch screen
- Power tailgate/boot lid
- Push button starter
- Rear traffic monitor with parking emergency braking (Autobrake)
- Service interval indicator
- Speed proportional steering
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Remote app
- USB and auxiliary socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic headlights
- Body colour door mirrors
- Chrome door handles
- Electric heated/power fold memory door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti trap
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Heat insulated glass
- Heated front windscreen
- Heated washer jets
- Illuminated metal tread plates with Jaguar script
- Jaguar script and leaper
- LED tail lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear wash/wipe
- Tailgate/boot lid spoiler
- Trailer stability assist
- XF badge
Interior Features
- 2nd row air vents
- 3 rear seat head restraints
- Cabin lighting - 10 colour configurable ambient, zone control, dynamic start-up sequence
- Centre armrest console
- Electrically adjustable steering column
- Front armrest
- Front door and rear door storage space
- Interior front door handles with separate locking switches
- ISOFIX on outer rear seats
- Overhead stowage for sunglasses
- Passive front head restraints
- Premium carpet mats
- Rear armrest with twin cupholders
- Split rim leather steering wheel
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders
Packs
- Online pack with data plan - XF
Passive Safety
- ABS+EBA
- All surface progress control (ASPC)
- Brake pad warning light
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Emergency brake assist
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- Front side airbags
- Full length side window curtain airbag
- Hill launch assist
- Pedestrian contact sensing
- Power operated child locks
- Seatbelt warning
- Three 3 point rear seatbelts
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Keyless entry
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking with deadlocks and drive away locking
Wheels
- Tyre repair system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 197 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 205 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 197 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 32.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 31.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 37E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 105000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.1 |
| Engine Power - BHP | 250 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 365 |
| Engine Torque - RPM | 1300 |
| Top Speed | 150 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 7 SPLIT SPOKE STYLE 7012 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1494 mm |
| Length | 4964 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1890 mm |
| Width (including mirrors) | 2089 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 74 |
| Gross Vehicle Weight | 2330 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1724 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 745 l |
| Max. Loading Weight | 604 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1726 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
