Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Altitude+ |
| Price | £27,809 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.6 |
| Top Speed | 115 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 4084 mm |
| Width | 1797 mm |
| Height | 1534 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 380 l |
| Minimum Kerbweight | 1255 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Full TFT reconfigurable colour cluster
- Adaptive cruise control
- All-Terrain Mode Selector
- BSRF connectivity box
- Connectivity services
- eCall emergency call system
- Keyless Start/Engine On Button
- Odometer
- PAS
- Quick Guide English
- Warranty Booklet - UK
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery default
- High efficiency alternator
Entertainment
- Rear USB port with type-C charging
Exterior Features
- 3rd brake light
- All power windows express Up/Down
- Automatic headlights
- Body colour exterior door handles
- Day time running light
- Halogen rear lights
- Heated electric door mirrors
- LED reflector headlamps
- Mirror covers painted gloss black
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Wiring preparation for towing group by Mopar
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way manually adjustable drivers seat
- Automatic A/C (1 Zone)
- Cargo Flex Kit - Flat floor on trunk area, height adjustable cargo floor, double face carpet/scratch resistant and washable
- Central console dividers x2
- Cloth/vinyl upholstery
- Foldable second row seats 40/60 - Fix and Fold
- Front central armrest with storage
- Front head restraints
- Front passenger grab handle
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front seat backrest pocket
- I am Jeep label
- Single front passenger seat
- Synthetic leather steering wheel
Packs
- Advanced driving assistant pack with 360 degree parking sensors- Avenger Altitude
- Infotainment and convenience pack - Avenger Altitude+
- Winter pack - Avenger
Passive Safety
- Child locks on rear doors
- Electric parking brake with auto hold function
- Hill descent control
- Kit fix and go predisposition/housing only
- Three 3 point rear seatbelts
- Vulnerable road user recognition - Pedestrian/Cyclist incl. AEB
Security
- Volumetric anti theft alarm
Wheels
- 18" Diamond cut alloy wheels painted in matt black with summer not chainable
- Fix and go puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.63 |
| HC | 0.023 |
| Noise Level dB(A) | 65 |
| NOx | 0.031 |
| Particles | 0.0016 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 108 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 146 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 118 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.1 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - Low | 43.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 72 |
| Timing Belt Interval Mileage | 62500 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.6 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Top Speed | 115 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DIAMOND CUT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1534 mm |
| Length | 4084 mm |
| Wheelbase | 2557 mm |
| Width | 1797 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1275 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 380 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 620 |
| Minimum Kerbweight | 1255 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
