Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Longitude |
| Price | £27,340 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 114 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| Length | 4084 mm |
| Width | 1776 mm |
| Height | 1536 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 321 l |
| Minimum Kerbweight | 1288 kg |
Driver Convenience
- All-Terrain Mode Selector
- Apple Carplay/Android Auto with wireless mirroring
- BSRF connectivity box
- Connectivity services
- Driver attention alert system with camera
- Drowsy driver detection system
- eCall emergency call system
- Keyless Start/Engine On Button
- Lane keep assist
- Odometer
- PAS
- Quick Guide English
- Rear parking sensors
- Telematic box and connected services
- Traffic sign recognition
- Warranty Booklet - UK
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery default
- High efficiency alternator
- Idle coasting
- L2-AGM 12V battery
Entertainment
- Audio system with 6 speakers
Exterior Features
- 3rd brake light
- All power windows express Up/Down
- Automatic headlights
- Black mirror caps
- Body colour exterior door handles
- Day time running light
- Grey skid plates
- Halogen rear lights
- Heated and electrically folding outside mirrors
- LED reflector headlamps
- Manual control rear view mirror
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Wiring preparation for towing group by Mopar
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way manually adjustable drivers seat
- Central console dividers x2
- Cloth upholstery
- Driver and front passenger sunvisor with vanity mirror
- Foldable second row seats 40/60 - Fix and Fold
- Front central armrest with storage
- Front head restraints
- Front passenger grab handle
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front seat backrest pocket
- Full black upper interior and headlining
- I am Jeep label
- Manual air conditioning
- Paddle shifter
- Partial body cover for shipment
- Single front passenger seat
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Child locks on rear doors
- Electric parking brake
- ESC - Electronic Stability Control + traction control
- Hill descent control
- Kit fix and go predisposition/housing only
- Rear seat ISOFIX
- Three 3 point rear seatbelts
- Vulnerable road user recognition - Pedestrian/Cyclist incl. AEB
Security
- Volumetric anti theft alarm
Wheels
- 16" alloy wheels painted in medium glossy grey with summer chainable
- Fix and go tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 110 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 114 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 110 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 57.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 59 |
| NCAP Safety Assist % | 53 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Top Speed | 114 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1536 mm |
| Length | 4084 mm |
| Wheelbase | 2557 mm |
| Width | 1776 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1790 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1277 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 321 l |
| Max. Loading Weight | 502 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Minimum Kerbweight | 1288 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
