Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2151 |
| Trim | 4 |
| Price | £51,345 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 174 |
| Length | 4815 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1695 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 179 l |
| Minimum Kerbweight | 1929 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Driver display screen
- 12.3" Touchscreen navigation system
- 360 degree around view monitor
- Blind spot collision avoidance assist
- Blind spot view monitor
- Bluetooth connection with voice recognition
- Customisable Head Up Display
- Drive mode selector
- Driver attention warning
- eCall emergency system
- Emergency stop signalling system
- External temperature gauge
- Fingerprint recognition
- Forward collision avoidance assist (FCA 2.0)
- Front parking sensors
- Height adjustable smart power tailgate
- Highway Driving Assist (HDA 2.0)
- Intelligent speed limit assist
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- Low washer fluid warning
- Over the air (OTA) software updates
- Parking collision avoidance assist (PCA)
- PAS
- Rear cross traffic alert
- Rear parking sensor
- Remote Smart Park Assist (RSPA)
- Safe exit warning (SEW)
- Side parking sensors
- Smart cruise control with stop and go functionality
- Speed limiter
- Tailgate
- Trip computer
- Wireless Apple carplay/Android auto with voice control
- Wireless Smartphone charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- 14 litre AdBlue tank
- Diesel particulate filter
- Intelligent All-wheel drive
- Self levelling rear suspension
- Terrain mode select (Mud, Snow, Sand)
Entertainment
- 2 x USB-C charge port on 3rd row
- 2 x USB-C charge port on front seats
- Bose premium sound system with 12 speakers
- Radio
- Steering wheel mounted audio controls
- USB port for connection of a media device
Exterior Features
- All round electric windows with front and rear auto up/down function
- Automatic defog system
- Automatic headlights control
- Black side sill and wheel arch body mouldings
- Body coloured bumpers
- Body coloured door mirrors
- Electrically folding/adjustable/heated door mirrors with LED indicators
- Electronic rear view mirror with full display
- Front and rear silver skid plates
- Gloss black radiator grille
- Headlamp levelling
- Heated rear window
- LED daytime running lights
- LED front fog lights
- LED Headlights with low beam assist (4 cubes)
- LED High-mounted Brake Light
- LED rear fog lights
- LED rear lights
- Panoramic sunroof with tilt/slide function and automatic electric roll blinds
- Privacy glass
- Rain sensing front wipers
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof rails
- Satin chrome exterior door handles
- Satin chrome window surround
- Sequential indicators
- Trailer stability assist
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 1 x Luggage compartment 12V socket
- 1 x Rear 12V socket
- 2 seat bench in 3rd row
- 2 x front USB-C charge port
- 2nd and 3rd row ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- 2nd row centre armrest with cupholder
- 2nd row passenger grab handle
- 2nd row sliding seat (auto folding)
- 2nd row window blinds
- 3 bench rear seats in 2nd row
- 3 spoke artificial leather steering wheel
- 50:50 split flat folding 3rd row seats with headrests
- 60:40 split remote folding 2nd row seats with headrests
- All-round height adjustable headrests
- Alloy pedals
- Ambient lighting
- Centre console cupholder
- Centre console storage box and armrest
- Driver + front passenger electric lumbar support
- Driver and front passenger premium relaxation seats
- Driver and front passenger sunvisors with LED illuminated vanity mirrors
- Driver power adjusted memory seat with front passenger power seat
- Dual automatic air conditioning
- Electric tilt/telescopic steering wheel
- Ergo motion driver seat
- Front and rear door storage
- Front overhead LED lights
- Front seat headrest up/down and sliding adjustment
- Front seatback storage pockets
- Gearshift paddles
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Illuminated glovebox
- Insert film finish crash pad
- Interior door lock/unlock function
- Leather door inserts
- Luggage area LED light
- Luggage area load cover
- Luggage net with hooks
- Luggage under floor storage
- Nappa leather upholstery
- Outer 2nd row heated seats
- Rear air conditioning
- Rear air vents
- Rear LED personal lights
- Rear passenger walk-in switch
- Single front passenger seat
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- ABS/EBD
- Child locks
- Downhill brake control
- Dual horn
- Dynamic brake control
- Electronic parking brake with auto hold
- Electronic stability control
- Front centre airbags (including sides)
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt pretensioners
- Front, side and curtain airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist control (HAC)
- Impact sensing auto door unlocking
- Multi collision braking system
- Rear side airbags
- Seatbelt reminder warning
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Customisable automatic door locking
- Customisable automatic door unlocking
- Deadlocks
- Digital key
- Engine Start/Stop Button with Smart Entry System
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Rear occupant alert
- Smart key with motion sensor
- Thatcham category 1 alarm
- Visible vehicle identification number
Trim
- Gloss black centre console
Wheels
- 20" Alloy wheels
- Temporary spare wheel (space saver)
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.044 |
| HC+NOx | 0.089 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.026 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 174 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2151 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 49.6 |
| WLTP - MPG - Low | 32.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 42.8 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 6 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 72 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Engine Power - RPM | 3800 |
| Engine Torque - NM | 440 |
| Engine Torque - RPM | 2750 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1695 mm |
| Length | 4815 mm |
| Wheelbase | 2815 mm |
| Width | 1900 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 67 |
| Gross Vehicle Weight | 2600 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1996 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 179 l |
| Max. Loading Weight | 671 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Minimum Kerbweight | 1929 kg |
| No. of Seats | 7 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Used Honda Civic (Mk10, 2017-2022) review and buyer's guide

Used Honda Civic (Mk10, 2017-2022) review and buyer's guide
Used car tests
15 Apr 2026
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026


