Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | S 110 |
| Price | £55,080 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Acceleration | 7.4 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 23.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 266 |
| Length | 5018 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1967 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Minimum Kerbweight | 2186 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Push button start
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive dynamics
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlights
- Centre high mounted stop light
- Daytime running lights
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Standard treadplates
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12V power socket in loadspace
- 3 seat bench in 2nd row
- Carpet mats
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Footwell lights
- Loadspace cover
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Single front passenger seat
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Customer configurable autolock
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Power operated child locks
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 266 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 286 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 266 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 296 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 272 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 243 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 224 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 344 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 326 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 269 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 249 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 23.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 22.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 23.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 21.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 23.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 26.4 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 28.5 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 18.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 19.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 23.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 25.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 37E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.4 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 SPOKE STYLE 6010 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1967 mm |
| Length | 5018 mm |
| Wheelbase | 3022 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 3105 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1946 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Max. Loading Weight | 919 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2186 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
