Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | S 90 [6 Seat] |
| Price | £45,695 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 10.2 |
| Top Speed | 109 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 231 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth system
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Sound system with 180W and 6 speakers
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlights
- ClearSight interior rear view mirror
- Heated windscreen
- LED Headlights
- LED tail lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Standard treadplates
Interior Features
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 248 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 231 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 264 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 244 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 201 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 283 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 236 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 219 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 36.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 25.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 26.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 31.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.9 |
General
| AdBlue | Yes |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.2 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 109 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 SPOKE STYLE 6010 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 83.5 |
| Gross Vehicle Weight | 2970 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 814 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2156 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
