Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | S 90 |
| Price | £47,410 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 233 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2133 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Bluetooth system
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlights
- Heated windscreen
- LED Headlights
- LED tail lights
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Standard treadplates
Interior Features
- Carpet mats
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 233 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 248 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 230 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 264 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 243 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 200 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 294 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 282 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 235 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 218 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 34.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 37 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 25.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 26.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 31.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 34.1 |
General
| AdBlue | Yes |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32E |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 SPOKE STYLE 6010 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 83.5 |
| Gross Vehicle Weight | 2940 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 807 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2133 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
