Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | First Edition 110 |
| Price | £60,390 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Acceleration | 9.1 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 238 |
| Length | 5018 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1967 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Minimum Kerbweight | 2248 kg |
Driver Convenience
- 10" touch screen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Clear exit monitor
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Cruise control + speed limiter
- Driver condition monitor
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Less CE Device Charging
- PAS
- Pivi Pro connected navigation system with upgraded Infotainment
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive dynamics
- Configurable Terrain Response
- Electronic air suspension
- Terrain Response 2
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Meridian 400w sound audio system with 11 speakers and subwoofer
Exterior Features
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- Black contrast roof
- ClearSight interior rear view mirror
- Front fog lights
- Heated windscreen
- LED tail lights
- Matrix LED headlights with signature DRL
- Metal tread plates with First Edition branding
- Metallic paint
- Power fold, auto-dimming, heated door mirrors with memory and approach lights
- Privacy glass
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Signature graphic (with interior storage)
- Sliding panoramic roof
Interior Features
- 12 way heated electric memory front seats with 2 way manual headrests
- 40:20:40 folding rear seats with centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Domestic plug socket
- Electric reach + rake adjustable steering column
- Front centre console refrigerator compartment
- Front passenger isofix child seat attachment
- Grained Leather and Robust Woven Textile upholstery
- Heated steering wheel
- Leather gearshift
- Leather wrapped steering wheel with PU DAB
- Loadspace cover
- Morzine headlining
- Multifunction steering wheel
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders with cover
Packs
- Black exterior pack - Defender
- Non-smoker package
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Cross car beam in Light Grey Powder Coat
- Driver and passenger airbags
- Emergency braking
- ESP + traction control
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
- Remote locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 238 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 251 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 265 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 220 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 204 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 287 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 240 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 223 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 29.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 31.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 30.1 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 33.6 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 36.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 24.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 25.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 30.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 33.2 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.1 |
| Engine Power - BHP | 240 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1400 |
| Top Speed | 117 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPOKE STYLE 5098 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1967 mm |
| Length | 5018 mm |
| Wheelbase | 3022 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 85 |
| Gross Vehicle Weight | 3150 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1946 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 857 l |
| Max. Loading Weight | 902 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2248 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
