Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2996 |
| Trim | X 110 |
| Price | £89,425 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Acceleration | 7 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 32.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 226 |
| Length | 5018 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1967 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 786 l |
| Minimum Kerbweight | 2361 kg |
Driver Convenience
- 11.4" touchscreen
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Clear exit monitor
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Head up Display
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Push button start
- Rear collision monitor
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- 8 speed automatic transmission
- Adaptive dynamics
- All terrain progress control
- All wheel drive system
- Configurable Terrain Response
- Electronic active differential with brake torque vectoring
- Electronic air suspension
- Terrain Response 2
- Twin speed transfer box
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- Centre high mounted stop light
- ClearSight interior rear view mirror
- Darkened LED tail lights
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Front fog lights
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- Illuminated metal treadplates with brand name script
- Matrix LED headlights with signature DRL
- Orange exposed rear recovery eyes
- Privacy glass
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Side hinged tailgate
- Trailer stability assist
- X badge
Interior Features
- 12V power socket in loadspace
- 14 way heated and cooled electric adjustable memory front seats with 4 way manual headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 40:20:40 folding, heated rear seats with centre armrest
- Alpine lights
- Bright metal pedals
- Configurable cabin lighting
- Domestic plug socket
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Electric reach + rake adjustable steering column
- Extended leather upgrade
- Footwell lights
- Front passenger isofix child seat attachment
- Heated steering wheel
- Loadspace cover
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Premium cabin lighting
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Single front passenger seat
- Standard seat configuration
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Packs
- Online pack with data plan - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Cross car beam in dark grey powder coat brushed finish
- Customer configurable autolock
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency brake assist
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Power operated child locks
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 226 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 239 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 221 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2996 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 32.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 31 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 33.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 44E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 650 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/60 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/60 R20 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPLIT SPOKE STYLE 5095 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1967 mm |
| Length | 5018 mm |
| Wheelbase | 3022 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 89 |
| Gross Vehicle Weight | 3200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1875 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 786 l |
| Max. Loading Weight | 839 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2361 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
