Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1997 |
| Trim | X-Dynamic S 90 |
| Price | £53,010 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Acceleration | 7.1 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 24.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 262 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Minimum Kerbweight | 2065 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Push button start
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Auto high beam assist
- Automatic headlights
- Black exposed rear recovery eyes
- Centre high mounted stop light
- Daytime running lights
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- Illuminated metal treadplates with brand name script
- LED tail lights
- Privacy glass
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear wiper
- Trailer stability assist
- X-Dynamic badge
Interior Features
- 12V power socket in loadspace
- 3 seat bench in 2nd row
- Carpet mats
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Footwell lights
- Loadspace cover
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Single front passenger seat
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
Packs
- Online pack with data plan - Defender
- X-Dynamic exterior pack - Defender
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Customer configurable autolock
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 262 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 280 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 262 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1997 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 24.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 22.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 24.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 36E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.1 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 400 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 6 SPOKE STYLE 6010 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2910 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1263 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 297 l |
| Max. Loading Weight | 845 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2065 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
