Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2996 |
| Trim | XS Edition 90[6] |
| Price | £59,965 |
| Engine Power - BHP | 250 |
| Acceleration | 8 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 32.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 243 |
| Length | 4583 mm |
| Width | 2008 mm |
| Height | 1974 mm |
| Minimum Kerbweight | 2251 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking aid
- 3D Surround Camera with 360 View, 180 Rear View, Front Traffic Detection, Forward Vehicle Guidance, Tow Hitch Assist and clear sight Ground View
- Android Auto
- Apple CarPlay
- Assisted tailgate with soft close
- Blind spot assist
- Bluetooth system
- Brake pad wear indicator
- Clear exit monitor
- Click and go integrated base unit
- Connected navigation pro
- Cruise control + speed limiter
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Interactive driver display
- Lane keep assist
- Push button start
- Rear traffic monitor
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
- Wade Sensing
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive dynamics
- Electronic air suspension
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Meridian 400w sound audio system with 11 speakers and subwoofer
- Pivi pro connected
Exterior Features
- Automatic headlight levelling
- Automatic headlights
- Body coloured roof
- Centre high mounted stop light
- ClearSight interior rear view mirror
- Electric heated/power fold door mirrors with approach lights and auto dimming driver side
- Electric windows with one touch open/close and anti-trap
- Follow me home lighting
- Front fog lights
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen
- Illuminated metal treadplates with brand name script
- LED tail lights
- Matrix LED headlights with signature DRL
- Privacy glass
- Puddle lights
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear fog lights
- Rear wiper
- Sliding panoramic roof
- Trailer stability assist
Interior Features
- 12 way heated and cooled electric memory front seats with 2 way manual headrests
- 12V power socket in loadspace
- 3 individual front seats with centre jump seat and folding front centre armrest
- 3 seat bench in 2nd row
- 40:20:40 fixed rear seats with centre armrest
- Cabin lighting
- Carpet mats
- Durable rubber cabin flooring
- Durable rubber loadspace flooring
- Electric cabin pre conditioning
- Electric reach + rake adjustable steering column
- Footwell lights
- Front centre console refrigerator compartment
- Grained Leather upholstery
- Heated steering wheel
- Leather gearshift
- Leather wrapped steering wheel with PU DAB
- Light oyster morzine headlining
- Loadspace Hook
- Multifunction steering wheel
- Overhead stowage for sunglasses
- Rear headrests
- Rear ISOFIX
- Rear reading lights
- Storage glovebox
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Two front passenger seat
Packs
- Core exterior pack - Defender
- Non-smoker package
- Online pack with data plan - Defender
- XS Edition exterior pack - Defender
Passive Safety
- 6 x 3 point seatbelts
- ABS
- Brake hold function
- Cornering brake control (CBC)
- Cross car beam in Light Grey Powder Coat
- Customer configurable autolock
- Driver and passenger airbags
- DSC - Dynamic Stability Control
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric parking brake (EPB)
- Emergency braking
- ESP + traction control
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- HDC - Hill descent control
- Hill launch assist
- Low traction launch
- Remote for (e-Call,Optimised assistance call,InControl app,Climate,beep and flash and door)
- RSC - Roll stability control
- Seat belt reminder
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intrusion sensor
- Keyless entry and go
- Locking wheel nuts
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 243 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 244 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 227 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2996 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 32.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 30.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 32.5 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 42E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 71 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8 |
| Engine Power - BHP | 250 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 570 |
| Engine Torque - RPM | 1250 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Style | 5 SPOKE STYLE 5098 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1974 mm |
| Length | 4583 mm |
| Wheelbase | 2587 mm |
| Width | 2008 mm |
| Width (including mirrors) | 2105 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 85 |
| Gross Vehicle Weight | 3050 kg |
| Max. Loading Weight | 799 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2251 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
