In-depth reviews
Renault Trucks UK Master L2 FWD dCi 180 3T5 H3 Red Edition Van Quickshift
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | SC Touring |
| Price | £37,775 |
| Engine Power - BHP | 218 |
| Length | 3785 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1143 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 112 l |
Driver Convenience
- Engine start button
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Noise insulation
- Single oil cooler
Entertainment
- 2 front/2 rear speakers
- Ipod adapter
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Auxiliary front driving lights
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Rear spoiler
- Sill protection tape
- Three piece rear silver diffuser
Interior Features
- Black full carpet set
- Black plain/perforated leather steering wheel
- Cup Holder
- Embroidered logo floor mats - black
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Full leather interior
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Leather door inserts
- Leather front centre console
- Leather handbrake gaiter
- Leather sunvisors
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- ProBax seats
- Trinket tray stowage unit
Passive Safety
- ABS with servo assisted brakes
- Cross drilled brake discs
- Driver and passenger airbags
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- 17" rear + 16" front 6 twin spoke silver finish alloy wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.623 |
| HC | 0.093 |
| Noise Level dB(A) | 75 |
| NOx | 0.023 |
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| EURO NCAP Front and Side Impact test - Star Rating. | N/A |
| EURO NCAP Pedestrian test - Star Rating. | N/A |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 218 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Wheel Style | 6 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1143 mm |
| Length | 3785 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 112 l |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
