In-depth reviews
Renault Trucks UK Master L3 FWD dCi 130 3T5 H2 Red Edition Heavy Duty Van
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £30,495 |
| Engine Power - BHP | 130 |
| Length | 6225 mm |
| Width | 2070 mm |
| Height | 2549 mm |
| Minimum Kerbweight | 2211 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Cooling System | FORCED AIR |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
General
| Alternator Amps | 185 |
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 130 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | McPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H2 |
| Relative Length | L3 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 130 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 330 |
| Engine Torque RPM | 1250 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 869 |
| Height | 2549 mm |
| Length | 6225 mm |
| Load Deck Height | 557 |
| Load Height | 1894 |
| Load Length | 3733 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1380 |
| Load Width | 1765 |
| Lower Rear Door Width | 1580 |
| Rear Door Height | 1820 |
| Rear Overhang | 1024 |
| Side Load Door Height | 1780 |
| Side Load Door Width | 1270 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 15.7 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 16.2 |
| Upper Rear Door Width | 1577 |
| Wheelbase | 4332 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2070 mm |
| Width (including mirrors) | 2470 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Load Space Volume | 13 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Minimum Kerbweight | 2211 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1289 kg |
| Plated 2nd Axle | 2100 |
| Plated Front Axle | 1850 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
