Skip advert
Advertisement
- 1.6 2dr
- 1.6 CR 2dr
- 1.8 R 2dr
- 1.6 Sport 2dr
- 1.6 Touring 2dr
- 1.8 R Sport 2dr
- 1.8 R Touring 2dr
- 1.6 Sport Touring 2dr
- 1.8 SC 2dr
- 1.8 R Sport Touring 2dr
- 1.8 SC Sport 2dr
- 1.8 S 2dr
- 1.8 S CR 2dr
- 1.8 SC Touring 2dr
- 1.6 Sprint 2dr
- 1.8 Elise SC RGB 2dr
- 1.8 SC Sport Touring 2dr
- 1.8 S Sport 2dr
- 1.8 S Touring 2dr
- 1.8 20th Anniversary Edition 2dr
- 1.8 Sport 220 2dr
- 1.8 S Sport Touring 2dr
- 1.8 S Cup 2dr
- 1.8 Sprint 220 2dr
- 1.8 Sport Final Edition 240 2dr
- 1.8 Heritage Edition 220 2dr
- 1.8 Special Edition 250 2dr
- 1.8 Cup 250 2dr
- 1.8 Cup Final Edition 250 2dr
- 1.8 Cup 250 R 2dr
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £74,923 |
| Engine Power - BHP | 122 |
| Top Speed | 56 mph |
| Length | 5708 mm |
| Width | 2050 mm |
| Height | 2254 mm |
| Minimum Kerbweight | 2075 kg |
Driver Convenience
- English handbook
- Mopar connect
- Service indicator
- Servotronik PAS
Entertainment
- Steering wheel radio controls
- USB charging port
Exterior Features
- Athermic windows and electric front windows
- Black frame for front lights
- Nearside side loading door
Interior Features
- Automatic climate control
- Cloth upholstery
- Cup holder
- Height adjustable drivers seat
- Rake adjustable steering wheel
Packs
- Safety pack - E-Ducato
Passive Safety
- Driver's airbag
Security
- Deadlocks
- Immobiliser
Technical
- 22kW AC on board charger
- 4 sensor ABS + EBD
- Convertors plug
- Electrical interface supply socket
- Electronic Stability Control (ESC)
- Engine speed limiter 56mph/90kmh
- Improved twin leaf suspension with anti-roll bar
- Special order electrics loom extension
Wheels
- 16" steel wheels
- Fix and go puncture repair kit
- Special wheel trims
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 47 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 145 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 1-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 22 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| NEDC Maximum EV Range Miles | 137 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 235 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 146 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Power | 122 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | TWIN LEAF |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L3 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 75000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N2 |
Performance
| BHP | 122 |
| Engine Torque NM | 280 |
| Top Speed | 56 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2254 mm |
| Length | 5708 mm |
| Rear Overhang | 960 |
| Wheelbase | 3800 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2050 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 4250 kg |
| Minimum Kerbweight | 2075 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 2175 kg |
| Plated 2nd Axle | 2400 |
| Plated Front Axle | 2100 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
