Skip advert
Advertisement
- 3.5 V6 +2 400 2dr
- 3.5 V6 400 2dr
- 3.5 V6 +2 400 2dr IPS
- 3.5 V6 400 2dr IPS
- 3.5 V6 410 Sport 2dr
- 3.5 V6 410 Sport 2dr IPS
- 3.5 V6 GT410 Sport 2dr
- 3.5 V6 GT410 Sport 2dr IPS
- 3.5 V6 +2 GT410 Sport 2dr
- 3.5 V6 +2 GT410 Sport 2dr IPS
- 3.5 V6 GT410 2dr
- 3.5 V6 GT410 2dr IPS
- 3.5 V6 +2 GT410 2dr
- 3.5 V6 +2 GT410 2dr IPS
- 3.5 V6 GT430 Sport 2dr
- 3.5 V6 +2 GT430 Sport 2dr
- 3.5 V6 GT430 Sport 2dr IPS
- 3.5 V6 +2 GT430 Sport 2dr IPS
- 3.5 V6 +2 GT430 2dr
- 3.5 V6 GT430 2dr
- 3.5 V6 +2 GT430 2dr IPS
- 3.5 V6 GT430 2dr IPS
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3456 |
| Trim | GT410 |
| Price | £88,315 |
| Engine Power - BHP | 416 |
| Acceleration | 4.1 |
| Top Speed | 174 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 25.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 248 |
| Length | 4394 mm |
| Width | 1845 mm |
| Height | 1240 mm |
| Minimum Kerbweight | 1337 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- Door/boot open warning light
- Exterior temperature gauge
- Hydraulic PAS
- Lotus command centre + auxiliary trip computer
- Low fuel level warning light
- Rev counter
- Service interval indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- Electronic diff lock
Entertainment
- Auxiliary input socket
Exterior Features
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows + drivers one touch
- Heated rear window
- Rear window demister
- Solar glass windscreen
Interior Features
- 12V Accessory socket
- Adjustable dashboard illumination
- Air recirculation system
- Alcantara door panels
- Black carpet mats
- Carbon fibre sports seats
- Delay courtesy light function
- Driver's footrest
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front head restraints
- Grey headlining
- Heated front seats
- Height/reach adjustable steering column
- Illuminated boot
- Interior courtesy light
- Leather handbrake lever
- Leather interior door handles
- Luggage compartment lighting
- Paddle shift controls
- Pollen filter
Passive Safety
- ABS/EBD
- Driver/passenger 2 stage airbags
- EBA
- ESP + traction control
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Manual passenger airbag deactivation function
- Pyrotechnically pre-tensioned front seatbelts
- Seatbelt warning
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Remote control central locking
- Steering column lock
- Thatcham category 1 alarm + immobiliser
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.459 |
| HC | 0.057 |
| HC+NOx | 0.069 |
| Noise Level dB(A) | 71 |
| NOx | 0.021 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 248 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3456 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 94 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 25.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 29.5 |
| WLTP - MPG - High | 30.2 |
| WLTP - MPG - Low | 15.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 25.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 24000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 416 |
| Engine Power - RPM | 7000 |
| Engine Torque - NM | 410 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 174 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 285/30 R20 |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1240 mm |
| Length | 4394 mm |
| Wheelbase | 2575 mm |
| Width | 1845 mm |
| Width (including mirrors) | 1972 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Minimum Kerbweight | 1337 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
