Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1496 |
| Trim | Homura |
| Price | £18,085 |
| Engine Power - BHP | 75 |
| Acceleration | 11.3 |
| Top Speed | 106 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 109 |
| Length | 4085 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1524 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 109 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1496 |
| Compression Ratio | 15.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 55.4 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 48.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 61.4 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.3 |
| Engine Power - BHP | 75 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 143 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 185/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1524 mm |
| Length | 4085 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Width | 1695 mm |
| Width (including mirrors) | 2028 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1532 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 887 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
