Skip advert
Advertisement
- 1.5 SE-L Nav 2dr
- 2.0 SE-L Nav 2dr
- 1.5 [132] SE-L Nav+ 2dr
- 2.0 [184] SE-L Nav+ 2dr
- 1.5 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr Auto
- 1.5 [132] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto
- 1.5 [132] SE-L 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr [Safety Pack]
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto [Safety Pack]
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr Auto
- 1.5 [132] Sport 2dr
- 1.5 [132] Prime-Line 2dr
- 1.5 [132] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr Auto
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | SE-L Nav+ |
| Price | £24,745 |
| Engine Power - BHP | 184 |
| Acceleration | 6.8 |
| Top Speed | 137 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 155 |
| Length | 3915 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1235 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 127 l |
| Minimum Kerbweight | 1168 kg |
Driver Convenience
- 7" touchscreen with multimedia commander
- Aha and stitcher app
- Analogue speedometer
- Cruise control + speed limiter
- Electronic odometer
- Engine start/stop button
- Hands free phone preparation
- PAS
- Remote boot release
- Satellite navigation system
- Tachometer
- Trip computer
- Water temperature gauge
Engine/Drivetrain/Suspension
- I-ELOOP
- i-stop
- Limited slip differential
Entertainment
- 2 USB/aux input socket
- Audio system with 6 speakers with 2 in driver headrest, AM/FM/DAB radio and single CD/MP3
- Steering wheel audio and Bluetooth controls
Exterior Features
- Automatic headlamp levelling
- Body colour bumpers
- Coming/leaving home lighting function
- Dual exhaust pipes
- Electric front windows/one touch facility
- Electrically operated body colour retractable hard top with heated rear glass window
- Front intermittent wipers
- High mounted rear brake light with Black coloured cover
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Piano black electric/heated door mirrors
- Piano Black fashion bars
Interior Features
- 12V socket
- Body coloured inner door trims
- Centre console storage box
- Chrome Air conditioning dials
- Climate control air conditioning
- Cloth upholstery
- Coin Box
- Cupholders
- Driver/ passenger seat manual slide, recline and tilt adjustment
- Driver/passenger sunvisors with ticket holders + vanity mirrors
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Gear shift indicator
- Heated front seats, in 3 heat levels
- ISOFIX front passenger seat child seat compliance
- Leather gear knob
- Leather handbrake lever
- Leather steering wheel
- Lockable rear storage box
- Side door in Black leatherette with Red stitching
- Sports seats
- Tilt/telescopic steering column
- Windblocker
Passive Safety
- 3 point ELR front seatbelts with pretensioners
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Deployable Hood System (DHS)
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Dual front airbags
- Fasten seatbelt reminder
- Hill hold assist
- Manual passenger airbag deactivation function
- Passenger airbag deactivate switch
- Rear smart city brake support
- Side airbags
- Tyre pressure monitor
Security
- Deadlock
- Remote central door locking
- Remote keyless entry
- Thatcham category 1 alarm + immobiliser
Trim
- Black air vent surround
- Black dash trim
- Chrome meter rings
Wheels
- 17" Black alloy wheels
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 155 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 160 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 208 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 145 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 91.2 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 40.4 |
| WLTP - MPG - High | 47.9 |
| WLTP - MPG - Low | 30.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 44.1 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 30A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.8 |
| Engine Power - BHP | 184 |
| Engine Power - RPM | 7000 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 4000 |
| Top Speed | 137 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1235 mm |
| Length | 3915 mm |
| Wheelbase | 2310 mm |
| Width | 1735 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1305 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 127 l |
| Max. Loading Weight | 137 kg |
| Minimum Kerbweight | 1168 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
