Skip advert
Advertisement
- 1.5 SE-L Nav 2dr
- 2.0 SE-L Nav 2dr
- 1.5 [132] SE-L Nav+ 2dr
- 2.0 [184] SE-L Nav+ 2dr
- 1.5 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr Auto
- 1.5 [132] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto
- 1.5 [132] SE-L 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr [Safety Pack]
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto [Safety Pack]
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr Auto
- 1.5 [132] Sport 2dr
- 1.5 [132] Prime-Line 2dr
- 1.5 [132] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr Auto
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | Sport Nav |
| Price | £27,080 |
| Engine Power - BHP | 160 |
| Acceleration | 8.4 |
| Top Speed | 121 mph |
| Length | 3915 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1236 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 127 l |
| Minimum Kerbweight | 1140 kg |
Driver Convenience
- 7" touchscreen with multimedia commander
- Cruise control + speed limiter
- Engine start/stop button
- Integrated bluetooth with steering wheel mounted controls
- Lane departure warning system
- PAS
- Rear parking sensor
- Remote boot release
- Satellite navigation system
- Trip computer
- Water temperature gauge
Entertainment
- Auxiliary input socket
- Bose premium 9 speaker system
- DAB Digital radio
- MP3 compatible radio/single CD player
Exterior Features
- Adaptive front lighting system
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlamp levelling
- Body colour bumpers
- Body coloured door mirrors
- Coming/leaving home lighting function
- Dual exhaust pipes
- Dusk sensitive headlamps
- Electric front windows/one touch facility
- Electrically heated door mirrors
- Electrically operated body colour retractable hard top
- LED daytime running lights
- Rain sensing front wipers
Interior Features
- 12V socket
- Body coloured inner door trims
- Centre console storage box
- Climate control air conditioning
- Cupholders
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Heated front seats
- Height adjustable front seats
- ISOFIX front passenger seat child seat compliance
- Leather gear knob
- Leather handbrake lever
- Leather steering wheel
- Lockable rear storage box
- Sports seats
- Tilt/slide reclining front seats
- Windblocker
Passive Safety
- 3 point ELR front seatbelts with pretensioners
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Dual front airbags
- Fasten seatbelt reminder
- Hill hold assist
- Manual passenger airbag deactivation function
- Side airbags
- Tyre pressure monitor
Security
- Deadlock
- Remote central door locking
- Smart keyless entry
- Thatcham category 1 alarm + immobiliser
Trim
- Black vinyl leather dashboard panel
Wheels
- 17" Bright alloy wheels
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 91.2 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 28E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.4 |
| Engine Power - BHP | 160 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 4600 |
| Top Speed | 121 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1236 mm |
| Length | 3915 mm |
| Wheelbase | 2310 mm |
| Width | 1735 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1305 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 127 l |
| Max. Loading Weight | 165 kg |
| Minimum Kerbweight | 1140 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Used Mercedes GLC (Mk2, 2022-date) buyer's guide: a family car with a touch of class

Used Mercedes GLC (Mk2, 2022-date) buyer's guide: a family car with a touch of class
A full used buyer's guide on the Mercedes GLC, covering the Mk2 that's been on sale since 2022
Used car tests
25 May 2026
