Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | GT S Edition 1 |
| Price | £122,710 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Acceleration | 3.8 |
| Top Speed | 193 mph |
| Length | 4546 mm |
| Width | 1939 mm |
| Height | 1288 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Minimum Kerbweight | 1645 kg |
Driver Convenience
- AMG instrument cluster with red dials
- Attention assist
- Bluetooth interface for hands free telephone
- Collision prevention assist plus
- COMAND HDD navigation with CD/DVD/Radio, media interface, linguatronic, 10GB music register, SD card slot + online
- Cruise control with speedtronic variable speed limiter
- Multi function trip computer
- Outside temperature gauge
- PAS
- Rear parking sensors and rear view camera
- Service indicator (ASSYST)
Engine/Drivetrain/Suspension
- AMG Ride Control sports suspension with adjustable damping system
- Electronic differential lock
Entertainment
- 2 USB ports
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- AMG Performance exhaust
- AMG rear aerofoil in high gloss black
- Automatic headlamp activation
- Body colour bumpers
- Carbon fibre roof
- Electric front windows/one touch facility
- Green tinted glass
- Heated rear window with timer
- LED Headlights
- LED tail lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Retractable rear boot spoiler
Interior Features
- 2 cupholders in front centre console
- Ambient interior lighting
- AMG aluminium gear shift paddles
- AMG door sill panels in brushed stainless steel
- AMG floor mats
- AMG performance seats
- Auto Mercedes-Benz child seat recognition sensor
- Black fabric rooflining
- Easy-pack load securing kit
- Front centre armrest with storage compartment
- Heated front seats
- Integrated front head restraints
- Load compartment cover
- Lockable/illuminated glovebox
- Nappa leather/Dinamica upholstery
- Storage and 12V socket in front centre console
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- THERMOTRONIC automatic climate control
Packs
- AMG Black diamond trim pack - AMG GT
- AMG Night pack - AMG GT
- Memory pack - AMG GT
- Mirror pack - AMG GT
Passive Safety
- ABS with Brake Assist
- Adaptive brake system
- AMG brake calipers in red
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Electronic parking brake
- ESP with ASR
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger knee airbag
- Red seat belts
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm system/interior protection/immobiliser
- Keyless Go access/ignition system
- Remote central locking
Wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.252 |
| HC | 0.076 |
| Noise Level dB(A) | 74 |
| NOx | 0.024 |
| Particles | 0.0006 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.8 |
| Engine Power - BHP | 510 |
| Engine Power - RPM | 6250 |
| Engine Torque - NM | 650 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 193 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 295/30 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | CROSS SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1288 mm |
| Length | 4546 mm |
| Wheelbase | 2630 mm |
| Width | 1939 mm |
| Width (including mirrors) | 2075 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 75 |
| Gross Vehicle Weight | 1890 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 350 l |
| Max. Loading Weight | 245 kg |
| Minimum Kerbweight | 1645 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
