Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | Cooper S Classic L2 |
| Price | £32,445 |
| Engine Power - BHP | 201 |
| Acceleration | 6.9 |
| Top Speed | 147 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 149 |
| Length | 3879 mm |
| Width | 1744 mm |
| Height | 1431 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
Driver Convenience
- Always open timer
- Central toggle bar
- Circular OLED Screen
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Driver camera system
- e-Call (emergency call)
- MINI Experience Modes
- Mini navigation system
- On board computer
- PAS
- Service interval indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- 7 speed steptronic transmission with double clutch
Entertainment
- DAB Digital radio
- Personal eSim
Exterior Features
- Adaptable light signatures
- Auto headlights
- Electric front windows
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED rear lights
- Rain sensor window wipers
- Rear boot
- Rear fog lights
- Wind deflector
Interior Features
- 2 seat bench in second row
- 2 zone automatic air conditioning
- 60/40 rear seat bench
- Ambient lighting
- Floor mats
- Front and rear head restraints
- Front compact armrest
- Heated steering wheel
- Height adjustable passenger seat
- Light headliner
- Luggage compartment lighting
- Single front passenger seat
- Sport Vescin Steering Wheel black with vibrant silver accents
- Sunvisors with vanity mirrors
- Vescin/Cloth upholstery includes dash knit in black with blue accents
Packs
- Driving assistant pack - Cooper Convertible
- Level 2 pack - Mini Convertible
- Park assistant pack - Cooper Convertible
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side, head and seat belt tensioners
- Anti-lock braking system (ABS)
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front ISOFIX (iSize)
- Front passenger airbag deactivation
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Physical spare key (not digital)
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.098 |
| Noise Level dB(A) | 77 |
| NOx | 0.007 |
| Particles | 0.0005 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 149 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 156 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 149 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 147 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 212 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 218 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 211 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 151 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 142 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 40.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 43.5 |
| WLTP - MPG - High | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low | 30.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 29.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 30.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 44.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 44.8 |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.9 |
| Engine Power - BHP | 201 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 300 |
| Engine Torque - RPM | 1450 |
| Top Speed | 147 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | U SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1431 mm |
| Length | 3879 mm |
| Wheelbase | 2495 mm |
| Width | 1744 mm |
| Width (including mirrors) | 1970 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Gross Vehicle Weight | 1805 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 215 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Max. Loading Weight | 425 kg |
| Minimum Kerbweight | 1380 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
