Skip advert
Advertisement
- 2.0 Juro 5dr CVT
- 2.4 PHEV Juro 5dr Auto
- 2.0 Design 5dr CVT
- 2.4 PHEV Design 5dr Auto
- 2.0 4 5dr CVT
- 2.0 Exceed 5dr CVT
- 2.4 PHEV Exceed 5dr Auto
- 2.4 PHEV Verve 5dr Auto
- 2.4 PHEV Juro 5dr Auto [Leather]
- 2.4 PHEV Dynamic 5dr Auto
- 2.4 PHEV 4h 5dr Auto
- 2.4 PHEV Dynamic Safety 5dr Auto
- 2.4 PHEV 4hs 5dr Auto
- 2.4 PHEV 5h 5dr Auto
- 2.4 PHEV Exceed Safety 5dr Auto
- 2.4 PHEV 5hs 5dr Auto
- 2.4 PHEV Nativa 5dr Auto
- 2.4 PHEV Diamond 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2360 |
| Trim | Diamond |
| Price | £50,455 |
| Battery Capacity | 23 |
| Engine Power - BHP | 299 |
| Acceleration | 7.9 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 4720 mm |
| Width | 1862 mm |
| Height | 1751 mm |
| Minimum Kerbweight | 2154 kg |
Driver Convenience
- 10amp 240v 5m charging cable
- 12.3" full colour digital driver display with head up display
- 4WD drivetrain mode indicator
- Adaptive cruise control with traffic sign recognition
- Adjustable speed limiter
- Android Auto
- Approach informing system
- Blind spot intervention + brake control
- Blind spot warning
- Chademo rapid charging connection
- Driver attention assist
- Driver monitoring system- Occupant status monitoring
- E-call
- Eco mode
- Emergency lane keep assist
- Emergency stop signalling system
- Engine start/stop button
- EV priority mode
- Forward collision mitigation system with pedestrian detection
- Front and rear parking sensors
- Hands-free power tailgate with one button lock
- Instrument display with digital meters
- Lane change alert
- Lane departure warning + lane keep assist (with touch sensor)
- Navigation system with colour screen
- Power Steering
- Predictive forward collision warning
- Range remaining display
- Rear cross traffic alert
- Rear view camera
- Remote charge heating via smartphone app
- Service interval indicator
- Smartphone link audio display
- Traffic jam assist
- Trip computer
- Wireless Apple carplay and bluetooth
- Wireless phone charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- Auxhiliary battery intermittent charging system
- Bi-directional charging
- Charge port indicator
- Charging timer cancel function
- Permanent 4WD with super all wheel control
Entertainment
- DAB Digital radio
- RDS information
- Steering wheel mounted audio controls
- Yamaha Ultimate sound system with 12 speakers
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic rain sensors
- Automatic wipers
- Chrome front grille
- Colour keyed door mirrors/handles
- Colour keyed front and rear bumpers
- Colour keyed rear spoiler
- Digital rear view mirror
- Door mirror memory and mirror auto-tilt reverse
- Dusk sensing headlights
- Electric folding/heated door mirrors with integrated indicators
- Extended roof spoiler
- Follow you home headlamp function
- Front and rear electric windows
- Front variable wipers with washer
- Headlamp washer
- Intermittent rear wiper with washer
- Laser etched ornament panelling
- LED daytime running lights
- LED front fog lamps
- LED headlamps with auto levelling
- LED high beam
- LED third brake light
- Panoramic double sunroof with one touch open/close
- Rear fog lamp
- Rear high-mounted stop lamp
- Rear side wing doors
- Rear window demister
- Roof rails
- Shark fin roof aerial
- Side and rear window privacy glass
- Silver roof rails
- Soundproofed glass
- Visible VIN plate
Interior Features
- 1 x type-C USB in console box
- 12V sockets in front, rear and centre
- 2 x type-C USB in front and 2 x type-C USB in rear
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 zone climate control
- Aluminium pedal covers and foot rest
- Ambient lighting
- Black headlining
- Cargo room hooks
- Centre console box
- Damped glovebox
- Driver seat lumbar adjustment
- Electric heater
- Floor carpet including luggage area
- Front and rear interior lamps
- Front armrest with storage box
- Front cupholders
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front sunvisors with extended vanity mirrors
- Full leather upholstery
- Heated and ventilated front and rear seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable rear headrests
- Interior tailgate handle
- Joystick style gear knob
- Leather door panels
- Leather steering wheel
- Luggage area lamp
- Luggage area underfloor compartment
- Map lights
- Multifunction steering wheel with voice control
- Pollen filter
- Powered driver's seat with memory and massage function
- Powered front passenger seat with memory and massage function
- Rear centre armrests with cupholders
- Regenerative braking paddles
- Retractable luggage cover
- Sunglasses holder
- Tilt/telescopic steering column
- Tool set - simple kit
Passive Safety
- 2x 2nd row ISOFIX child seat mountings
- 3 point front seat belts
- 3 point seatbelts on all rear seats
- ABS/EBD
- Acoustic vehicle alerting system
- Active city braking
- Active stability and traction control
- Brake assist function
- Brake auto hold
- Child presence detection
- Crash detection door unlocking
- Electronic parking brake
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners/force limiters/ELR
- Front, side, curtain and knee airbags
- Haptic brake warning
- Height adjustable front seatbelts
- Hill descent control
- Hill start assist
- Rear automatic braking
- Rear child proof door locks
- Regenerative braking system
- Reinforced Impact safety evolution (RISE) body safety system
- Seatbelt warning lamp
- Terrain control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Bonnet switch
- Deadlocks
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Master key x2
- Remotely controlled keyless entry
- Speed-sensing auto door lock
- Thatcham Cat.1 alarm
Trim
- Gloss black dashboard
Wheels
- 20" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 23 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 390 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 32 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 39 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Maximum Charging Rate - kW | 39 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - AER (km) - Comb | 86 |
| WLTP - AER (miles) - Comb | 53.4 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - City | 56 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - City - TEH | 56 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - City - TEL | 56 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 45 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEH | 45 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEL | 45 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - City | 35 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - City - TEH | 35 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - City - TEL | 35 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 28 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEH | 28 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEL | 28 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 20 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2360 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 88 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 97 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 0.902 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 313.2 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 47D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 62500 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.9 |
| Engine Power - BHP | 299 |
| Engine Power - RPM | 4300 |
| Engine Torque - NM | 195 |
| Engine Torque - RPM | 4300 |
| Top Speed | 106 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1751 mm |
| Length | 4720 mm |
| Wheelbase | 2704 mm |
| Width | 1862 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 53 |
| Gross Vehicle Weight | 2865 kg |
| Max. Loading Weight | 711 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2154 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
