Skip advert
Advertisement
- 1.0 DiG-T Visia 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Visia 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr [Revised]
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT [Revised]
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto [Revised]
- 1.0 DiG-T 114 Acenta 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Acenta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Tekna 5dr Auto
- 1.6 Hybrid Tekna 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr [Nav]
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT [Nav]
- 1.6 Hybrid Acenta Premium 5dr Auto [Nav]
- 1.0 DiG-T 114 Enigma 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Enigma 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr [Revised]
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT [Revised]
- 1.6 Hybrid Acenta Premium 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Tekna+ 5dr Auto
- 1.6 Hybrid Tekna+ 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Premiere Edition 5dr
- 1.0 DiG-T Premiere Edition 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Premiere Edition 5dr Auto
- 1.0 DiG-T 114 N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T 114 N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Kiiro 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Kiiro 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Tekna 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Tekna+ 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Pulse Edition 5dr
- 1.0 DiG-T Pulse Edition 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Pulse Edition 5dr Auto
- 1.0 DiG-T N-Sport 5dr
- 1.0 DiG-T N-Sport 5dr DCT
- 1.6 Hybrid N-Sport 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Acenta Premium |
| Price | £25,695 |
| Engine Power - BHP | 114 |
| Acceleration | 11.8 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 136 |
| Length | 4210 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1593 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 422 l |
| Minimum Kerbweight | 1223 kg |
Driver Convenience
- 12.3" full colour TFT screen combimeter
- Cruise control + speed limiter
- Drive modes select (Eco, normal and sport)
- Emergency and breakdown call
- Idle start/stop system
- Intelligent driver alert system
- Intelligent lane intervention
- Lane departure warning system
- Nissan connect 12.3" touch screen entertainment system
- Outside temperature sensor
- Power Steering
- Rear parking sensor
- Stop/start button
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Voice recognition
- WiFi connectivity
- Wireless Apple CarPlay and Google Android auto
Entertainment
- 6 speakers
- Bluetooth connectivity with USB C + C ports
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Automatic hazard signal with emergency stop signal
- Body colour door handles
- Electrically adjustable door mirrors with integrated indicators
- Follow me home headlights
- Front and rear electric window with one touch driver window
- Heated and auto folding door mirrors
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED headlamps
- LED rear fog lamp
- LED rear lamps
- Manual dimming framed interior rear view mirror
- One touch passenger window
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof spoiler
- Shark fin roof antenna in solid Black
- Solid black door mirrors
- Three blink turn signal
Interior Features
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Automatic climate control
- Card holder on driver sunvisor
- Cloth/Synthetic leather with melange fabric inserts
- Driver side rear coat hanger
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front and rear cabin lights
- Front armrest
- Front door pockets with bottle holders
- Front head restraints
- Height adjustable driver's seat
- Luggage board
- Luggage space lighting
- Multifunction steering wheel
- Rear door bottle holders
- Single front passenger seat
- Smooth synthetic leather steering wheel
- Steering wheel mounted gearshift paddles
- Synthetic leather shift knob
- Telescopic steering wheel adjustment
- Two cupholders in front centre console
- Two rear isofix child seat anchorage points with top tether
- Welcome light and console tray ambient lighting
Passive Safety
- ABS with EBD and brake assist
- Active ride control
- Active Trace Control
- Driver and passenger airbags
- Driver and passenger side airbags
- Electric handbrake with auto hold function
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear curtain airbags
- Height adjustable seatbelts
- Hill start assist
- Intelligent emergency braking with pedestrian and cyclist recognition
- Rear door child safety locks
- Seatbelt reminder for driver/front passenger and rear seats
- Three 3 point rear seatbelts
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intelligent key and start push button with walk away lock and approach unlock functions
- Remote central locking
Wheels
- 17" Sakura Flex wheels
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 66 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 149 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 115 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 167 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 125 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47 |
| WLTP - MPG - Extra High | 43.1 |
| WLTP - MPG - High | 55.6 |
| WLTP - MPG - Low | 38.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 51.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 81 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.8 |
| Engine Power - BHP | 114 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SAKURA |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1593 mm |
| Length | 4210 mm |
| Wheelbase | 2636 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 1983 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1725 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1305 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 422 l |
| Max. Loading Weight | 502 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1250 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 643 |
| Minimum Kerbweight | 1223 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Freelander 8 is here, Chinese and definitely not a Land Rover

New Freelander 8 is here, Chinese and definitely not a Land Rover
A new collaboration between Chery and Land Rover has created a reborn Freelander
News
27 Apr 2026
