Skip advert
Advertisement
- 1.0 DiG-T Visia 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Visia 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr [Revised]
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T N-Connecta 5dr DCT [Revised]
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto
- 1.6 Hybrid N-Connecta 5dr Auto [Revised]
- 1.0 DiG-T 114 Acenta 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Acenta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Tekna 5dr Auto
- 1.6 Hybrid Tekna 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr [Nav]
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT [Nav]
- 1.6 Hybrid Acenta Premium 5dr Auto [Nav]
- 1.0 DiG-T 114 Enigma 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Enigma 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr [Revised]
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Acenta Premium 5dr DCT [Revised]
- 1.6 Hybrid Acenta Premium 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T Tekna+ 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Tekna+ 5dr Auto
- 1.6 Hybrid Tekna+ 5dr Auto
- 1.0 DiG-T Premiere Edition 5dr
- 1.0 DiG-T Premiere Edition 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Premiere Edition 5dr Auto
- 1.0 DiG-T 114 N-Connecta 5dr
- 1.0 DiG-T 114 N-Connecta 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Kiiro 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Kiiro 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Tekna 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Tekna 5dr DCT
- 1.0 DiG-T 114 Tekna+ 5dr
- 1.0 DiG-T 114 Tekna+ 5dr DCT
- 1.0 DiG-T Pulse Edition 5dr
- 1.0 DiG-T Pulse Edition 5dr DCT
- 1.6 Hybrid Pulse Edition 5dr Auto
- 1.0 DiG-T N-Sport 5dr
- 1.0 DiG-T N-Sport 5dr DCT
- 1.6 Hybrid N-Sport 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Pulse Edition |
| Price | £31,175 |
| Battery Capacity | 1.2 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Acceleration | 10.1 |
| Top Speed | 103 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 60.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| Length | 4210 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1593 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 354 l |
| Minimum Kerbweight | 1354 kg |
Driver Convenience
- 12.3" full colour TFT screen combimeter
- Drive modes select (Eco, normal and sport)
- e-Pedal step
- Emergency and breakdown call
- EV mode switch
- Front parking sensor
- Intelligent driver alert system
- Intelligent lane intervention
- Lane departure warning system
- Nissan connect 12.3" touch screen entertainment system
- Outside temperature sensor
- Power Steering
- Rear parking sensor
- Speed limiter
- Stop/start button
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Voice recognition
- WiFi connectivity
- Wireless Apple CarPlay and Google Android auto
Entertainment
- Bluetooth connectivity with USB C + C ports
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Automatic hazard signal with emergency stop signal
- Body colour door handles
- Electrically adjustable door mirrors with integrated indicators
- Follow me home headlights
- Front and rear electric window with one touch driver window
- Heated and auto folding door mirrors
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED headlamps
- LED rear fog lamp
- LED rear lamps
- Manual dimming framed interior rear view mirror
- One touch passenger window
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof spoiler
- Shark fin roof antenna in solid Black
- Solid black door mirrors
- Three blink turn signal
- Two tone pearlescent paint with Pearl black roof
Interior Features
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Automatic climate control
- Card holder on driver sunvisor
- Cloth/Synthetic leather with melange fabric inserts
- Door ambient lighting
- Driver side rear coat hanger
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front and rear cabin lights
- Front armrest
- Front door pockets with bottle holders
- Front head restraints
- Gear console ambient circle lighting
- Height adjustable driver's seat
- Luggage board
- Luggage space lighting
- Monoform sporty seats
- Multifunction steering wheel
- Rear door bottle holders
- Single front passenger seat
- Smooth synthetic leather steering wheel
- Synthetic leather kneepad
- Synthetic leather shift knob
- Telescopic steering wheel adjustment
- Two cupholders in front centre console
- Two rear isofix child seat anchorage points with top tether
- Welcome light and console tray ambient lighting
Packs
- Bose personal plus audio pack - Juke
- Navi Pack - Juke
- ProPilot pack - Juke Auto
Passive Safety
- ABS with EBD and brake assist
- Active ride control
- Active Trace Control
- Driver and passenger airbags
- Driver and passenger side airbags
- Electric handbrake with auto hold function
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear curtain airbags
- Height adjustable seatbelts
- Hill start assist
- Intelligent emergency braking with pedestrian and cyclist recognition
- Rear door child safety locks
- Seatbelt reminder for driver/front passenger and rear seats
- Three 3 point rear seatbelts
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Intelligent key and start push button with walk away lock and approach unlock functions
- Remote central locking
Wheels
- 19" Aero Alloy wheels with Ocean deep alloy inserts
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.2 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 66 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 96 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 101 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 92 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 78 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 60.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 51 |
| WLTP - MPG - High | 66.8 |
| WLTP - MPG - Low | 63.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 69.5 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 81 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.1 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 103 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | AERO |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1593 mm |
| Length | 4210 mm |
| Wheelbase | 2636 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 1983 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1810 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1237 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 354 l |
| Max. Loading Weight | 456 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1354 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
