Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 898 |
| Trim | Tekna Exterior+ Pack |
| Price | £19,490 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 12.1 |
| Top Speed | 109 mph |
| Length | 3999 mm |
| Width | 1743 mm |
| Height | 1455 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Minimum Kerbweight | 1083 kg |
Driver Convenience
- 5" TFT driver information centre
- Adjustable speed limiter
- Bluetooth system
- Cruise control
- Lane departure warning system
- Nissan connect sat nav system
- Outside temperature gauge
- Rear parking sensors and rear view camera
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Stop/start system
- Tomtom connected services
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Entertainment
- Aux-in socket
- BOSE sound system with 6 speakers
- DAB Digital radio
- MP3 player
- Steering wheel mounted audio controls
- USB/iPod connection
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic activation of hazard warning lights
- Automatic headlights
- Body coloured door handle inserts
- Electric folding door mirrors
- Electrically adjustable door mirrors
- Front and rear electric windows
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- High beam assist
- High mounted stop lamp
- LED daytime running lights
- LED indicators in door mirrors
- Metallic paint
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear privacy glass
- Rear roof spoiler
- Rear wiper
Interior Features
- 12V power point front
- 3 cupholders
- 3 height adjustable rear headrests
- 60/40 split folding rear seat
- Automatic air conditioning
- Boot carpet
- Boot compartment cover
- Boot light
- Chrome interior door handles
- Driver's seat manual height adjust
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front and rear door pockets with bottle holders
- Front console storage box
- Gear shift indicator
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable steering wheel
- Isofix front passenger and rear seat preparation
- Leather handbrake
- Leather wrapped gear shift knob
- Leather wrapped steering wheel
- LED ambient lighting
- Luggage compartment lighting
- Map reading lamp
- Parcel shelf
- Passenger seat back pocket
- Reclining front seats
- Satin silver accents on steering wheel
- Satin silver air vents
- Silver gearknob
- Synthetic leather instrumental panel inserts
Passive Safety
- ABS+EBD+Brake assist
- Crash sensor
- Driver/Front Passenger airbags
- ESP + ASR traction control + CSV understeer control
- Forward emergency braking
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Hill start assist
- Intelligent emergency braking with pedestrian recognition
- Manual passenger airbag deactivation function
- Rear seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Seatbelt warning
- Three 3 point rear seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti-theft immobiliser
- Intelligent key with push button ignition
- Remote central locking
Wheels
- 17" Personalisation alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 898 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 73.1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 43.5 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 54.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 37.7 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 37.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 50.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 68 |
| NCAP Safety Assist % | 49 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.1 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 150 |
| Engine Torque - RPM | 2250 |
| Top Speed | 109 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | PERSO |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1455 mm |
| Length | 3999 mm |
| Wheelbase | 2525 mm |
| Width | 1743 mm |
| Width (including mirrors) | 1935 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 41 |
| Gross Vehicle Weight | 1530 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1004 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Max. Loading Weight | 447 kg |
| Max. Roof Load | 40 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 525 |
| Minimum Kerbweight | 1083 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
