Skip advert
Advertisement
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD Auto
- DoubleCab PickUp N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD
- D/Cab PickUp OffRoader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £26,040 |
| Engine Power - BHP | 160 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 107 mph |
| Length | 5255 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1805 mm |
| Minimum Kerbweight | 1916 kg |
Driver Convenience
- 5" HD colour TFT Screen
- Bluetooth connectivity
- Cruise control with speed limiter
- Electromagnetic lock on fuel lid
- On-board computer
- Outside temperature gauge
- PAS
- Service indicator
- Stop/start button
Entertainment
- 4 speakers
- Aux input socket
- Radio/CD player
- Steering wheel mounted audio controls
- USB connection
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Black door mirrors
- Body coloured front bumper
- C-channel loadbox tie downs
- Chrome door handles
- Chrome exterior trim
- Chrome front grille
- Chrome step in rear bumper
- Daytime running lights
- Door step light
- Electric front windows
- Electrically adjustable door mirrors
- High level LED centre brake light
- LED tail light
- Mud flaps front and rear
- Tailgate spoiler
- Windscreen shadeband
Interior Features
- 2x front cup holder
- 4 way adjustable passenger seat
- 6 way adjustable driver's seat
- Chrome inner door handles
- Cloth upholstery
- Folding rear seats
- Front armrest
- Front headrests
- Load restraining hooks
- Manual air conditioning
- Rake adjustable steering wheel
- Rear reading light
- Sunglasses holder
Passive Safety
- Curtain airbags
- Driver and passenger airbag
- Driver knee airbag
- Passenger airbag with deactivate switch
- Side airbags
Security
- Alarm and immobiliser
- Intelligent key
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Spare wheel lock
Technical
- 3 x 12V power outlets
- ABS + EBD
- Diesel particulate filter
- Electronic limited slip differential (eLSD)
- Hill Descent Control
- Hill start assist
- Leaf spring rear suspension
- Vehicle dynamic control
Wheels
- 16" alloy wheels
- Full size steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Compression Ratio | 15.4:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
General
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 160 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE WISHBONE |
| Generation Mark | 4 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRING |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| BHP | 160 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 403 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 107 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 870 |
| Height | 1805 mm |
| Length | 5255 mm |
| Rear Overhang | 1235 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Wheelbase | 3150 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1850 mm |
| Width (including mirrors) | 2075 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3010 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3035 |
| Minimum Kerbweight | 1916 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Payload | 1094 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
