Skip advert
Advertisement
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD Auto
- DoubleCab PickUp N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD
- D/Cab PickUp OffRoader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £35,575 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Acceleration | 11.2 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 5330 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1828 mm |
| Minimum Kerbweight | 2115 kg |
Driver Convenience
- 5" HD colour TFT Screen
- Audio Steering Wheel Switches
- Colour Combination Meter
- Connect 2.0 entertainment system with touch screen sat nav, App integration, traffic update
- Cruise control with speed limiter
- Electromagnetic lock on fuel lid
- Locking fuel cap
- On-board computer
- Outside temperature gauge
- PAS
- Rear view camera
- Service indicator
- Stop/start button
- Trip computer
- Tyre pressure monitor
Entertainment
- 4 speakers
- App Integration
- Aux input socket
- Bluetooth audio streaming
- DAB radio/CD player
- Steering wheel mounted audio controls
- USB connection
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Body coloured front bumper
- C-channel loadbox tie downs
- Chrome door handles
- Chrome door mirrors
- Chrome fog light surrounds
- Chrome front grille
- Chrome step in rear bumper
- Daytime running lights
- Dusk sensing headlights
- Electric folding door mirrors with indicator
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Front window top shade
- Grained side steps
- Heated door mirrors
- High level LED centre brake light
- Mud flaps front and rear
- Privacy glass
- Tailgate spoiler
Interior Features
- 2x front cup holder
- 3 adjustable rear head restraints
- 4 way adjustable passenger seat
- 6 way adjustable driver's seat
- Chrome inner door handles
- Cloth upholstery
- Dual zone climate control
- Front armrest
- Front headrests
- Illuminated vanity mirrors with sunvisors
- Leather steering wheel
- Load restraining hooks
- Pollen filter
- Rake adjustable steering wheel
- Rear air vents
- Rear personal lights
- Sunglasses holder
Passive Safety
- Curtain airbags
- Driver and passenger airbag
- Driver knee airbag
- ISOFIX child seat mountings
- Passenger airbag with deactivate switch
- Side airbags
Security
- Alarm and immobiliser
- Intelligent key
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Spare wheel lock
Technical
- 3 x 12V power outlets
- ABS + EBD
- Collision avoidance braking
- Electronic limited slip differential (eLSD)
- ESP
- Forward emergency brake assist
- Hill Descent Control
- Hill start assist
- Rear air suspension with 5 link
- Vehicle dynamic control
Wheels
- 17" Steel spare wheel
- 18" alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.0587 |
| HC+NOx | 0.0983 |
| NOx | 0.0934 |
| Particles | 0.0006 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 247 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 211 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 348 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 237 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Compression Ratio | 15.0:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 7 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 9.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 9.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 8 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 13.3 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 9 |
General
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 190 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE WISHBONE |
| Generation Mark | 4 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.2 |
| BHP | 190 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 450 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 255/60 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 870 |
| Height | 1828 mm |
| Length | 5330 mm |
| Rear Overhang | 1310 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Wheelbase | 3150 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1850 mm |
| Width (including mirrors) | 2085 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 73 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3250 kg |
| Max. Roof Load | 56 |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Minimum Kerbweight | 2115 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1135 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
