Skip advert
Advertisement
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 160 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 160 4WD
- King Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 4WD
- King Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Chassis Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Visia 2.3dCi 163 TT 4WD
- King Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta 2.3dCi 163 TT 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Acenta+ 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 4WD Auto
- DoubleCab PickUp N-Connecta 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Trek-1 2.3dCi 190 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Tekna 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD
- Double Cab Pick Up N-Guard 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- Double Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 4WD Auto
- D/Cab Pick Up Off-Roader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD
- D/Cab PickUp OffRoader AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
- D/Cab Pick Up N-Guard AT32 2.3dCi 190 TT 4WD Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £26,755 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Acceleration | 12 |
| Top Speed | 107 mph |
| Length | 5255 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1805 mm |
| Minimum Kerbweight | 1961 kg |
Driver Convenience
- 5" HD colour TFT Screen
- Bluetooth connectivity
- Cruise control with speed limiter
- On-board computer
- Outside temperature gauge
- PAS
- Service indicator
- Stop/start button
- Trip computer
Entertainment
- 2 speakers
- Aux input socket
- Radio/CD player
- Steering wheel mounted audio controls
- USB connection
Exterior Features
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Black door mirrors
- Body coloured front bumper
- C-channel loadbox tie downs
- Chrome daytime running light surrounds
- Chrome door handles
- Chrome front grille
- Chrome step in rear bumper
- Door step light
- Electric front windows
- Electrically adjustable door mirrors
- High level LED centre brake light
- Manual dimming rear view mirror
- Mud flaps front and rear
- Tailgate spoiler
Interior Features
- 2x front cup holder
- 4 way adjustable passenger seat
- 6 way adjustable driver's seat
- Chrome inner door handles
- Cloth upholstery
- Folding rear seats
- Front armrest
- Front headrests
- Load restraining hooks
- Manual air conditioning
- Rake adjustable steering wheel
- Rear reading light
Passive Safety
- Curtain airbags
- Driver and passenger airbag
- Driver knee airbag
- Passenger airbag with deactivate switch
- Side airbags
Security
- Alarm and immobiliser
- Chrome wheel nuts
- Intelligent key
- Locking wheel nuts
- Remote central locking
- Spare wheel lock
Technical
- 3 x 12V power outlets
- ABS + EBD
- Brake assist
- Diesel particulate filter
- Electronic limited slip differential (eLSD)
- ESP
- Hill Descent Control
- Hill start assist
- Leaf spring rear suspension
- Selective Catalyctic Reduction (SCR) System
- Stop/start function
- Vehicle dynamic control
Wheels
- 16" alloy wheels
- Full size steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Compression Ratio | 15.4:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
General
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 163 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE WISHBONE |
| Generation Mark | 4 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRING |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12 |
| BHP | 163 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 403 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
| Top Speed | 107 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/70 R16 |
| Tyre Size Rear | 255/70 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 870 |
| Height | 1805 mm |
| Length | 5255 mm |
| Rear Overhang | 1235 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Wheelbase | 3150 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1850 mm |
| Width (including mirrors) | 2075 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3035 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3035 |
| Minimum Kerbweight | 1961 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Payload | 1074 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
