Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | PETROL |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1330 |
| Trim | Not Available |
| Price | £33,043 |
| Engine Power - BHP | 130 |
| Length | 4910 mm |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1854 mm |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
Driver Convenience
- 360 degree camera
- 7" TFT colour display
- 8" colour touchscreen infotainment system with Apple carplay/android auto and Navigation
- Advanced driver distraction warning camera
- Automated parking system
- Blind spot detection with Intervention
- Cruise control with speed limiter
- eCall emergency system
- Emergency lane keeping assist
- Front, side and rear parking sensor
- Intelligent around view monitor
- Intelligent speed assist and traffic sign recognition
- Lane departure warning system
- PAS
- Smartphone holder
Exterior Features
- 180 degree opening paneled rear door
- Auto high low beam
- Automatic lights and wipers
- Body coloured exterior door handles
- Body coloured exterior door rails
- Electric front windows with one touch drivers window
- Electrically adjustable, folding and heated door mirrors
- Gloss black door mirrors
- LED front fog lights
- LED headlights with daytime running light
- LED lateral repetitor in door mirrors
- Nearside side loading door
- Offside side loading door
- Passenger side wide view mirror
Interior Features
- Automatic dual zone air conditioning
- Centre console with storage and armrest
- Cloth upholstery
- Full width bulkhead
- Height adjustable driver seat
- Leather steering wheel
- LED lighting in load area
- Load lashing points
- Steering wheel with audio controls
Passive Safety
- Advanced emergency braking with pedestrian/cyclist protection
- Driver and passenger seatbelt reminder
- Driver's airbag
- Passenger airbag, front side and front curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm Predisposition
- Alcohol interlock predisposition
- Central door locking
- Deadlocks
- Keyless entry and go
Technical
- 12V socket in load area
- Electronic parking brake
Trim
- Light grey interior trim
Wheels
- Full size spare wheel
- Full wheel trims
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 160 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 170 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 200 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 151 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1330 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | MULTI-POINT INJECTION |
| Gears | 7 SPEED |
| Manual Transmission | No |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 7.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 7.5 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 6.1 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 8.8 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 6.7 |
General
| Badge Engine CC | 1.3 |
| Badge Power | 130 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 78 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Safety Assist % | 72 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 130 |
| Engine Torque NM | 240 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1854 mm |
| Length | 4910 mm |
| Load Height | 1229 |
| Load Length | 2230 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1248 |
| Load Width | 1570 |
| Side Load Door Width | 864 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3100 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1860 mm |
| Width (including mirrors) | 2159 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2300 kg |
| Load Space Volume | 4.3 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 774 kg |
| Plated 2nd Axle | 1260 |
| Plated Front Axle | 1230 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
