Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £56,197 |
| Battery Capacity | 45 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 14.3 |
| Top Speed | 81 mph |
| Length | 5331 mm |
| Width | 1924 mm |
| Height | 1935 mm |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
Driver Convenience
- Blind spot detection
- Connectivity via BTA with RCE
- Driver Attention Alert, level - 3
- E-Remote - Remote check of battery level, programming and charge management, Pre-conditioning of vehicle temperature
- Electronic power steering (EPS)
- Flankguard detection of fixed obstacles
- Front park assist
- Full 10" digital cluster
- Intelligent Speed Assist
- Lane keeping assist
- Multi-function trip computer
- Rear park assist
- Rear parking distance sensor
- Steering wheel paddles for regenerative braking selection - light, medium and strong
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Entertainment
- Audio controls mounted on steering wheel
- Flexible multi-functional short antenna (200mm)
- Peugeot i-connect Info NAVI incl 10" HD central screen, wifi mirror screen, steering wheel control, OK peugeot intelligent voice assist and 1 USB
- Two speakers and two tweeters
Exterior Features
- 2nd row glazed with dark tinted acoustic fixed left and right side windows (opacity level approximately 70%)
- Automatic headlamps on/off
- Black side protection mouldings
- Body colour door handles
- Digital rear view mirror and lateral side view
- Eco LED headlamps with integrated DRL
- Electrically adjustable + heated door mirrors
- Electrically folding door mirrors
- Foglamps
- Front electric windows with one touch facility
- High beam assist
- Laminated acoustic windscreen
- Offside and nearside sliding side access doors
- Painted decor strips
- Painted exterior rear view mirror cover
- Painted front bumpers
- Painted rear corner bumper with black centre section
- Painted sliding door rail cover
- Rain sensitive windscreen wipers
- Twin solid rear doors
Interior Features
- 12V socket in load area (LHS at bottom of D-pillar)
- 12V socket in lower glove box (1 only in cabin)
- Air recirculation facility
- Chilled glovebox facility
- Driver's seat armrest
- Dual front passenger bench seat with under seat storage tray
- Ergonomic 6-way adjustable driver's seat with reach, rake, height and lumbar adjustment
- Fixed floor mounted load restraint lashing eyes x6
- Glazed full bulkhead
- Manual air conditioning
- Mica cloth upholstery
- Overhead console with 1 ceiling lamp (dome type and 3 lamps)
- Removable storage compartment under left and center seats with area for long payload under right seat
- Roof trim in row 1 but no grab handles in row 2
- Three individual contoured rear seats with adjustable headrest and 2 armrest
- TPO plastic floor in 1st row and painted sheet metal in 2nd row
- USB socket in cabin (dashboard)
Packs
- Camera pack - Expert
Passive Safety
- Acoustic vehicle alerting system with audible outside
- Driver and passenger airbags
- Front passenger airbag can be deactivated manually
- Height adjustable lap and diagonal inertia reel front seatbelts
Security
- Dashboard mounted central locking push button and auto locking above 7mph
- Immobiliser
- Remote control central locking and deadlocking
- Remote control ultrasonic security alarm system
- Selective door locking
Technical
- ABS
- Advanced emergency braking system (AEBS)
- EBA
- Electronic brake force distribution (EBFD)
- ESC
- Hill start assist
Trim
- Mistral black dashboard trim with liquid paladium decor strip in mid-section
Wheels
- Michelin Agilis tyres - 215/60 R17C
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 75 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 2205 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 680 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 45 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 5-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 69 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 26.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 22.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 2.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 506 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 314 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 506 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 352 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 313 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 370 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 314 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 195 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 314 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 219 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 194 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 230 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Power | 136 |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Gold |
| NCAP Safety Assist % | 67 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | TWIN LEAF |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 14.3 |
| BHP | 136 |
| Engine Power RPM | 5500 |
| Engine Torque NM | 260 |
| Engine Torque RPM | 3674 |
| Top Speed | 81 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Make | Michelin |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 904 |
| Height | 1935 mm |
| Length | 5331 mm |
| Load Deck Height | 600 |
| Load Height | 1397 |
| Load Length | 2365 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1258 |
| Load Width | 1636 |
| Lower Rear Door Width | 1282 |
| Rear Door Height | 1220 |
| Rear Overhang | 1152 |
| Side Load Door Height | 1241 |
| Side Load Door Width | 935 |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1924 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Gross Train Weight | 4100 |
| Gross Vehicle Weight | 3100 kg |
| Load Space Volume | 4 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Payload | 915 kg |
| Plated 2nd Axle | 1800 |
| Plated Front Axle | 1500 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
