Skip advert
Advertisement
- 1.0 TCe 90 Esprit Alpine 5dr
- 1.6 E-TECH FHEV 145 Esprit Alpine Bose ed 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 Esprit Alpine Bose edition 5dr
- 1.0 SCe 75 Play 5dr
- 1.0 SCe 65 Play 5dr
- 1.0 TCe 100 Play 5dr
- 1.0 TCe 90 Play 5dr
- 1.0 TCe 100 Play 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 Play 5dr Auto
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Play 5dr Auto
- 1.0 SCe 75 Iconic 5dr
- 1.0 SCe 65 Iconic 5dr
- 1.0 TCe 100 Iconic 5dr
- 1.0 TCe 90 Iconic 5dr
- 1.0 TCe 100 Iconic 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 Iconic 5dr Auto
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Iconic 5dr Auto
- 1.0 SCe 75 Iconic 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 100 Iconic 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 100 Iconic 5dr Auto [Bose]
- 1.0 TCe 90 Generation 5dr
- 1.0 TCe 100 S Edition 5dr
- 1.0 TCe 90 S Edition 5dr
- 1.0 TCe 100 S Edition 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 S Edition 5dr Auto
- 1.3 TCe 130 S Edition 5dr EDC
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 S Edition 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 Evolution 5dr
- 1.0 TCe 90 Evolution 5dr
- 1.0 TCe 90 Iconic Edition 5dr
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Iconic Edition 5dr Auto
- 1.0 TCe 100 RS Line Bose Edition 5dr
- 1.0 TCe 90 S Edition 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 100 S Edition 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 100 S Edition 5dr Auto [Bose]
- 1.0 TCe 90 S Edition 5dr Auto [Bose]
- 1.3 TCe 130 S Edition 5dr EDC [Bose]
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 S Edition 5dr Auto [Bose]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr Auto
- 1.3 TCe 130 RS Line 5dr EDC
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 RS Line 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 Techno+ 5dr
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr [Bose]
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr Auto [Bose]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr Auto [Bose]
- 1.3 TCe 130 RS Line 5dr EDC [Bose]
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 RS Line 5dr Auto [Bose]
- 1.0 TCe 90 SE Edition 5dr
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 SE Edition 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr [Leather]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr [Leather]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr Auto [Leather]
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr Auto [Leather]
- 1.3 TCe 130 RS Line 5dr EDC [Leather]
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 RS Line 5dr Auto [Leather]
- 1.0 TCe 90 Techno 5dr
- 1.0 TCe 90 Techno 5dr
- 1.0 TCe 90 Lutecia SE 5dr
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Lutecia SE 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr [Leather/Bose]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr [Leather/Bose]
- 1.0 TCe 90 RS Line 5dr Auto [Leather/Bose]
- 1.0 TCe 100 RS Line 5dr Auto [Leather/Bose]
- 1.3 TCe 130 RS Line 5dr EDC [Leather/Bose]
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 RS Line 5dr Auto [Lth/Bose]
- 1.0 TCe 90 Techno Esprit Alpine 5dr
- 1.6 E-TECH FH 145 Techno Esprit Alpine 5dr Auto
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Launch Edition 5dr Auto
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 Launch Edn 5dr Auto [Bose]
- 1.6 E-TECH FH 145 Iconic Esprit Alpine 5dr Auto
- 1.0 TCe 90 RS Line Edition 5dr
- 1.6 E-TECH Hybrid 140 RS Line Edition 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Iconic |
| Price | £17,440 |
| Engine Power - BHP | 65 |
| Acceleration | 17.1 |
| Top Speed | 99 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| Length | 4050 mm |
| Width | 1728 mm |
| Height | 1440 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 318 l |
| Minimum Kerbweight | 1140 kg |
Driver Convenience
- 4.2" colour instrument display
- Cruise control + speed limiter
- E-call
- Easy link navigation with 7" touchscreen+4x20W amplifier+FM DAB double tuner, sound auditorium, 2xUSB/1xjack/bluetooth, smartphone integration plus
- Eco mode driving function
- Gear change indicator
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Over speed prevention
- Rear parking sensors
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Variable assistance electric PAS
Exterior Features
- Auto light control and rain sensing wiper
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Body coloured rear spoiler
- Chrome insert on lower side doors with Clio embossing
- Drivers one touch window with anti-pinch feature
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Exterior rear hidden door handles
- Full LED front and rear headlamps integrating daytime running lights at the front and rear
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Third brake light
- Tinted rear windows
- Variable speed on front windscreen wipers
Interior Features
- 12V Accessory socket
- 3 rear height adjustable headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 6.2L front glovebox
- 60/40 split rear seats
- Air recirculation control
- Cloth upholstery
- Driver's seat height adjustment
- Front cupholders
- Front door storage bin
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable passenger seat
- Height/reach adjust steering wheel
- Isofix system on outer rear seats
- Manual air conditioning
- Multi function steering wheel
- Pollen filter
- Single front passenger seat
- System for Restraint and Protection SRP-front seats
Packs
- Comfort pack - Clio HB
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- ABS+EBD+Brake assist
- Automatic emergency braking system
- Curtain airbags
- Distance warning alert
- Driver and passenger front and side airbag deactivation
- Driver/Front Passenger airbags
- ESC - Electronic Stability Control + traction control
- Front side airbags(head+thorax)
- Height adjustable driver's seatbelt
- Hill start assist
- Manual rear child locks
- Seatbelt warning
- Tyre pressure warning
Security
- Central door locking
- Deadlocking system
- Hands free key card with push button, start and stop function
- Locking fuel filler cap
- RAID (Renault Anti-Intruder Device) with automatic door locking
- Rear side wing door and window child locking function (front driver door control panel)
- Remote central locking with thatcham approved immobiliser
Wheels
- 16" Philia diamond cut alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84.1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 54.3 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 3E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 17.1 |
| Engine Power - BHP | 65 |
| Engine Power - RPM | 6250 |
| Engine Torque - NM | 95 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | PHILIA |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1440 mm |
| Length | 4050 mm |
| Wheelbase | 2583 mm |
| Width | 1728 mm |
| Width (including mirrors) | 1988 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1575 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1146 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 318 l |
| Max. Loading Weight | 435 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 550 |
| Minimum Kerbweight | 1140 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
