Renault Megane R.s. Hatchback 1.8 300 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Not Available |
| Price | £35,245 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Acceleration | 5.7 |
| Top Speed | 158 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 33.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 190 |
| Length | 4364 mm |
| Width | 1875 mm |
| Height | 1447 mm |
| Minimum Kerbweight | 1447 kg |
Driver Convenience
- 10" full TFT digital speedometer with colour matrix with renault sport custom display
- 4Control - 4 wheel steering technology
- Cruise control + speed limiter
- e-Call (emergency call)
- Front and rear parking sensors with a rear view camera and flankguard protection
- Lane departure warning system
- PAS
- R.S. Drive activation button
- Renault multi sense - choice of 5 driving modes including race mode
- Traffic sign recognition
- Voice recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Ceramic ball bearing turbo system
- Launch control
- Sport chassis with 4 hydraulic compression stops
Entertainment
- Premium BOSE 9 speaker with Easy Link Nav 9.3" touchscreen, FM DAB double turner, sound audit, 2xUSB, 1 jack, bluetooth, Apple Carplay/Android Auto
Exterior Features
- Automatic high/low beam
- Black Shark-fin antenna
- Chrome plated RS sport front door sills
- Chrome strip on door handle
- Chrome window surround
- Custom front bumper widened with F1 gun metal grey blade, honeycomb front grille with R.S. badging
- Custom rear bumper widened with functional diffuser and central exhaust
- Dual sound exhaust valve system
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electrically folding door mirrors
- Electrochromic interior rear view mirror
- Extra tinted windows and rear windscreen
- Front and rear door panel ambient lighting
- Heated glass rear screen
- LED door mirror integrated indicators
- One touch electric front/rear windows
- Pure vision full LED front headlights with integrated C Shape turn signal
- R.S. extended rear wheel arches
- R.S. rear spoiler
- Rain and light sensors
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Renault sport open sequence upon opening the vehicle with brand light
- RS extended front wheel arches with air grilles and Renault Sport badging
- RS sills/skirt with flat bottom effect
- RS Vision - full LED 3 function headlights with fog, cornering, long range
- Third brake light
Interior Features
- 1/3 to 2/3 folding rear bench seat
- 12V socket in front
- 3 seat bench in 2nd row
- Air recirculation facility
- Aluminium steering shift paddle
- Automatic dual zone climate control
- Custom R.S black harmony roof ceiling
- Front centre storage console with armrest
- Height adjustable driver seat
- Height/reach adjust steering wheel
- High centre console with cup holder and closure flap
- Isofix attachment system on rear side seats
- LED front and rear ceiling lighting
- Single front passenger seat
- Sports seats with integrated headrests
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Active emergency braking system
- Automatic full central locking when in motion
- Driver and passenger adaptive front airbags
- ESC Electronic stability control and ABS with emergency brake assist
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear outer seat belt pre-tensioners
- Front side airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist
- Lateral chest level side airbag for driver and front seat passenger
- Manual passenger airbag deactivation function
- Manual rear child locks
- RS custom braking system
- Seatbelt warning
- Tyre pressure monitor
Security
- Hands free Renault card with remote locking
Trim
- RS dashboard and door mouldings
Wheels
- Tyre inflation and repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 190 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 191 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 190 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 79.7 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 33.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 33.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 33.6 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.7 |
| Engine Power - BHP | 300 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 420 |
| Engine Torque - RPM | 4000 |
| Top Speed | 158 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ESTORIL |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1447 mm |
| Length | 4364 mm |
| Wheelbase | 2672 mm |
| Width | 1875 mm |
| Width (including mirrors) | 2058 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1931 kg |
| Max. Loading Weight | 484 kg |
| Max. Roof Load | 80 |
| Minimum Kerbweight | 1447 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
