Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6592 |
| Trim | Not Available |
| Price | £314,325 |
| Engine Power - BHP | 563 |
| Acceleration | 5 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 5285 mm |
| Width | 1947 mm |
| Height | 1502 mm |
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
Driver Convenience
- Bespoke clock
- Bluetooth phone integration system
- Dynamic cruise control with brake function
- On board computer
- Parking distance sensors front and rear
- PAS
- Rolls-Royce Assist Telematics Services
- Satellite navigation system
- Surround camera system with side, rear and top view
- Systems with voice recognition
- Vehicle information centre
Engine/Drivetrain/Suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- CD/DVD player
- Premium audio system with 16 speakers
- USB connection
Exterior Features
- Aluminium bonnet
- Automatic headlamp levelling
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Automatic retraction of front spirit of ecstasy
- Automatic soft closing doors and boot lid
- Climate comfort windscreen and glass
- Commission collection paint
- Daytime running lights
- Electric windows + anti trap protection + one touch open/close drivers side
- Grey tinted upper strip on windscreen
- Heated rear window
- Laminated side windows
- LED Headlights
- LED rear lights
- Wind deflector
Interior Features
- 4 zone climate control
- Atmospheric commission collection leather
- Bamboo cashmere headliner
- Centre console storage
- Comfort entry system
- Electric driver and passenger seats
- Fitted umbrellas - 2 Rolls Royce
- Front armrest
- Heated front seats
- Heated rear seats
- Leather multi function steering wheel
- Power closing door
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Touch release/power closing luggage comp lid
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Active front headrests
- Active rollover protection
- Cornering brake control (CBC)
- Driver/Front Passenger airbags
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Dynamic brake control
- Electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm and remote central locking
- Central locking fuel filler cap
- Engine immobiliser
- Tracker system
Wheels
- 21" 7 spoke polished alloy wheels
- Electric Synchronised Rolls Royce wheel centres
- Run flat tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 6592 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5 |
| Engine Power - BHP | 563 |
| Engine Power - RPM | 5250 |
| Engine Torque - NM | 820 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Style | 7 SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1502 mm |
| Length | 5285 mm |
| Wheelbase | 3112 mm |
| Width | 1947 mm |
| Width (including mirrors) | 2064 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 82 |
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
