Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6592 |
| Trim | Black Badge |
| Price | £345,855 |
| Engine Power - BHP | 593 |
| Acceleration | 5 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 5285 mm |
| Width | 1947 mm |
| Height | 1502 mm |
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth phone integration system
- e-Call (emergency call)
- On board computer
- Parking distance sensors front and rear
- PAS
- Rolls-Royce Assist Telematics Services
- Satellite navigation system
- Service indicator
- Surround camera system with side, rear and top view
- Systems with voice recognition
- Vehicle information centre
Engine/Drivetrain/Suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- CD/DVD player
- USB connection
Exterior Features
- 3rd brake light
- Aluminium bonnet
- Automatic headlamp levelling
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Automatic retraction of front spirit of ecstasy
- Automatic soft closing doors and boot lid
- Climate comfort windscreen and glass
- Daytime running lights
- Electric windows + anti trap protection + one touch open/close drivers side
- Grey tinted upper strip on windscreen
- Heated rear window
- Laminated side windows
- LED rear lights
- Rear boot
- Sport exhaust
Interior Features
- 2 separate seats in 2nd row
- 4 zone climate control
- Black badge technical fibre
- Centre console storage
- Comfort entry system
- Electric driver and passenger seats
- Front armrest
- Heated front seats
- Heated rear seats
- Leather multi function steering wheel
- Power closing door
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Touch release/power closing luggage comp lid
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 2 rear 3 point safety belts
- 3 point front seat belts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Active front headrests
- Active rollover protection
- Cornering brake control (CBC)
- Driver/Front Passenger airbags
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Dynamic brake control
- Electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm and remote central locking
- Central locking fuel filler cap
- Engine immobiliser
- Tracker system
Trim
- Contrast stitching
Wheels
- 21" Carbon composite alloy wheels
- Run flat tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 382 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 380 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 314 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 311 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 317 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 315 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 688 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 687 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 400 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 396 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 6592 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 16.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 16.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 20.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 20.6 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 20.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 20.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 9.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 9.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 16.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 16.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5 |
| Engine Power - BHP | 593 |
| Engine Power - RPM | 5250 |
| Engine Torque - NM | 840 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 285/35 R21 |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1502 mm |
| Length | 5285 mm |
| Wheelbase | 3112 mm |
| Width | 1947 mm |
| Width (including mirrors) | 2064 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 82 |
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
