Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6749 |
| Trim | Not Available |
| Price | £281,400 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Acceleration | 4.6 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 347 |
| Length | 5545 mm |
| Width | 2148 mm |
| Height | 1571 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
Driver Convenience
- Bluetooth phone integration system
- Driver assistance system including active cruise control with stop and go and park assist
- Emergency call service
- External temperature gauge
- Mobile App interface
- On board computer
- PAS
- Rolls-Royce Assist Telematics Services
- Rolls-Royce connected on whispers
- Vehicle information centre
Engine/Drivetrain/Suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
- Safety battery terminal
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- Steering wheel audio controls
Exterior Features
- Adaptive headlights
- Auto dimming mirrors
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Effortless doors
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric windows + anti trap protection + one touch open/close drivers side
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- LED third brake light
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Xenon headlights + auto levelling and power wash
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 3 individual rear seats
- 4 zone climate control
- Comfort entry system
- Electrically adjustable front seats with lumbar support and memory settings
- Isofix child seat preparation
- Lounge seat
- Massage function for rear seats
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Touch release/power closing luggage comp lid
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Active front headrests
- Advanced Head Protection System front + rear
- Cornering brake control (CBC)
- Driver/Front Passenger airbags
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Electric child locks
- Electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm and remote central locking
- Central locking fuel filler cap
- Door auto unlock safety system
- Engine immobiliser
- Tracker system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 347 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 359 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 347 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6749 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 18.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.6 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Engine Torque - NM | 850 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/50 R19 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1571 mm |
| Length | 5545 mm |
| Wheelbase | 3295 mm |
| Width | 2148 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class

New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class
Road tests
12 May 2026
Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review

Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review
Used car tests
25 Mar 2026
Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review

Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review
Used car tests
12 Mar 2026
Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list

Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list
Used car tests
1 Mar 2026
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
