Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6749 |
| Trim | Not Available |
| Price | £313,800 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Acceleration | 4.6 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 348 |
| Length | 5715 mm |
| Width | 2148 mm |
| Height | 1571 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
Driver Convenience
- Bluetooth phone integration system
- Driver assistance system including active cruise control with stop and go and park assist
- Emergency call service
- External temperature gauge
- Mobile App interface
- On board computer
- PAS
- Rolls-Royce Assist Telematics Services
- Rolls-Royce connected on whispers
- Vehicle information centre
Engine/Drivetrain/Suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
- Safety battery terminal
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- Rear theatre configuration
- Steering wheel audio controls
Exterior Features
- Adaptive headlights
- Auto dimming mirrors
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Effortless doors
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric windows + anti trap protection + one touch open/close drivers side
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- LED third brake light
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Xenon headlights + auto levelling and power wash
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 3 individual rear seats
- 4 zone climate control
- Comfort entry system
- Electrically adjustable front seats with lumbar support and memory settings
- Isofix child seat preparation
- Lounge seat
- Lounge seat headrest cushions
- Massage function for rear seats
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Touch release/power closing luggage comp lid
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Active front headrests
- Advanced Head Protection System front + rear
- Cornering brake control (CBC)
- Driver/Front Passenger airbags
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Electric child locks
- Electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm and remote central locking
- Central locking fuel filler cap
- Door auto unlock safety system
- Engine immobiliser
- Tracker system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 348 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 359 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 348 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6749 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 18.5 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.6 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Engine Torque - NM | 850 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/50 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/50 R19 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1571 mm |
| Length | 5715 mm |
| Wheelbase | 3465 mm |
| Width | 2148 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class

New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class
Road tests
12 May 2026
Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review

Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review
Used car tests
25 Mar 2026
Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review

Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review
Used car tests
12 Mar 2026
Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list

Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list
Used car tests
1 Mar 2026
Most Popular
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
