Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6749 |
| Trim | Black Badge |
| Price | £323,655 |
| Engine Power - BHP | 600 |
| Acceleration | 4.5 |
| Length | 5545 mm |
| Width | 2148 mm |
| Height | 1571 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
Driver Convenience
- Bluetooth phone integration system
- Driver assistance system including active cruise control with stop and go and park assist
- Emergency call service
- External temperature gauge
- Mobile App interface
- On board computer
- PAS
- Rolls-Royce Assist Telematics Services
- Rolls-Royce connected on whispers
- Vehicle information centre
Engine/Drivetrain/Suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
- Safety battery terminal
Entertainment
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- Steering wheel audio controls
Exterior Features
- Adaptive headlights
- Auto dimming mirrors
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Black rolls royce badges
- Black side frame finishers
- Body colour bumpers
- Dark chrome air vent surrounds
- Dark chrome boot handle
- Dark chrome front accents
- Dark chrome grille surround
- Dark chrome sport exhaust finisher
- Dark chrome tail light surround
- Effortless doors
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric windows + anti trap protection + one touch open/close drivers side
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- LED third brake light
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Xenon headlights + auto levelling and power wash
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 3 individual rear seats
- 4 zone climate control
- Black badge dials front
- Black badge infinity logo
- Black badge technical fibre
- Black badge technical fibre passenger panel
- Black badge technical fibre steering wheel spokes
- Comfort entry system
- Electrically adjustable front seats with lumbar support and memory settings
- Isofix child seat preparation
- Lounge seat
- Massage function for rear seats
- Single front passenger seat
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Touch release/power closing luggage comp lid
- Ventilated front seats
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Active front headrests
- Advanced Head Protection System front + rear
- Cornering brake control (CBC)
- Driver/Front Passenger airbags
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Electric child locks
- Electronic parking brake
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Tyre pressure warning
Security
- Alarm and remote central locking
- Central locking fuel filler cap
- Door auto unlock safety system
- Engine immobiliser
- Tracker system
Wheels
- 21" Carbon alloy composite wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 359 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 359 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 293 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 293 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 303 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 303 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 632 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 632 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 378 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 378 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6749 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 17.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 21.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 21.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 21.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 21.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 10.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 10.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 17 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 17 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.5 |
| Engine Power - BHP | 600 |
| Engine Torque - NM | 900 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 285/35 R21 |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1571 mm |
| Length | 5545 mm |
| Wheelbase | 3295 mm |
| Width | 2148 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Up) | 464 l |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class

New Mercedes S-Class 2026 review: flashy and luxurious, but so is an E-Class
Road tests
12 May 2026
Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review

Used BMW 7 Series (Mk6, G11, 2015-2022) review
Used car tests
25 Mar 2026
Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review

Used Mercedes S-Class (Mk6, W222, 2013 - 2020) review
Used car tests
12 Mar 2026
Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list

Used Range Rover (Mk5, 2021-date) buyer’s guide: top of the luxury SUV list
Used car tests
1 Mar 2026
Most Popular
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
