Skip advert
Advertisement
- 1.0 TSI SE Technology 1st Edition 5dr
- 1.0 TSI S 5dr
- 1.0 TSI 115 Xcellence 1st Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Red Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Red Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR Red Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI SE Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI 110 SE 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 SE 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 SE 5dr DSG
- 1.0 TSI SE Technology 5dr
- 1.0 TSI SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Technology 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 SE Technology 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 SE Technology 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 110 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 XPERIENCE 5dr
- 1.0 TSI 115 XPERIENCE 5dr
- 1.0 TSI 110 XPERIENCE 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 XPERIENCE 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR Sport 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR First Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Limited Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Limited Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 XPERIENCE Lux 5dr
- 1.0 TSI 115 XPERIENCE Lux 5dr
- 1.0 TSI 110 XPERIENCE Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 XPERIENCE Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI 150 FR Black Edition 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Xcellence 1st Ed |
| Price | £22,075 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 9.8 |
| Top Speed | 113 mph |
| Length | 4138 mm |
| Width | 1780 mm |
| Height | 1552 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Minimum Kerbweight | 1112 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- Adaptive cruise control
- Blind spot monitor
- Electric speed sensitive power steering
- Front assistant collision mitigation
- Front parking sensor
- Outside temperature display
- Park assist system
- Rear cross traffic alert
- Rear parking sensor
- Rear view camera
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Comfort suspension
Entertainment
- 6 speakers
- Beats audio system
- Bluetooth interface for hands free and audio streaming
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Auto dimming interior mirror
- Automatic activation of hazard warning lights
- Automatic headlights
- Body coloured door handle inserts
- Chrome grille bars
- Chrome grille surround
- Chrome roof rails
- Chrome window surround
- Coming/leaving home lighting function
- Electric front/rear windows with one touch/auto up/down
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Electrically folding wing mirrors
- Front fog lights with static cornering function
- Full LED headlights
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear wiper
- Roof colour door mirrors
Interior Features
- 2 cupholders
- 3 rear height adjustable headrests
- 60/40 split folding rear seat
- Ambient interior lighting
- Cloth trim
- Double boot floor
- Driver and passenger sunvisors
- Driver/front passenger seat height adjustment
- Dual zone climate control
- Dust/pollen filter
- Footwell ambient lighting
- Front courtesy lights
- Front reading light
- Front seat and rear pockets
- Height/reach adjustable steering column
- Illuminated boot
- Isofix attachments on outer rear seats
- Leather handbrake
- Leather steering wheel and gear knob
Packs
- Connectivity pack plus - Arona
- Storage pack - Arona
- Winter pack - Arona
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- ABS+EBA
- Child locks on rear doors
- Driver/Front Passenger airbags
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front side/curtain airbags
- Height adjustable active front headrests
- Hill hold control + Tyre Pressure monitor
- Multi-Collision braking
- Passenger airbag deactivate switch
- Tiredness recognition system
Security
- 2 folding remote keys with window open/close function
- Alarm with interior monitoring
- Immobiliser
- Keyless entry and start
- Locking wheel bolts
- Remote central locking + deadlocks
Trim
- Interior chrome line trim
Wheels
- 17" Dynamic machined alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.034 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 95 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 77 |
| NCAP Safety Assist % | 60 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.8 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 113 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DYNAMIC MACHINED |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1552 mm |
| Length | 4138 mm |
| Wheelbase | 2566 mm |
| Width | 1780 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1710 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Max. Loading Weight | 598 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 590 |
| Minimum Kerbweight | 1112 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
