Skip advert
Advertisement
- 1.0 TSI 95 S 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 110 SE 5dr
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 110 SE 5dr DSG
- 1.5 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr
- 1.5 TSI SE 5dr DSG
- 1.5 TSI SE 5dr
- 1.0 TSI SE 5dr DSG
- 1.5 TSI SE 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr
- 1.0 TSI 110 SE L 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr
- 1.5 TSI SE L 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L 5dr
- 1.0 TSI SE L 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 SE Drive 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Drive 5dr
- 1.0 TSI 110 SE Drive 5dr DSG
- 1.5 TSI SE Drive 5dr
- 1.5 TSI SE Drive 5dr DSG
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI 110 Monte Carlo 5dr DSG
- 1.5 TSI Monte Carlo 5dr
- 1.5 TSI Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr
- 1.5 TSI Monte Carlo 5dr
- 1.0 TSI Monte Carlo 5dr DSG
- 1.5 TSI Monte Carlo 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 SE Edition 5dr
- 1.0 TSI SE Edition 5dr
- 1.5 TSI SE Edition 5dr
- 1.0 TSI SE Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI SE Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 SE L Executive 5dr
- 1.0 TSI 110 SE L Executive 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L Executive 5dr
- 1.5 TSI SE L Executive 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 Design Edition 5dr
- 1.0 TSI Design Edition 5dr
- 1.0 TSI Design Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI Design Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI SE L Edition 5dr
- 1.5 TSI SE L Edition 5dr
- 1.0 TSI SE L Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI SE L Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI Monte Carlo Edition 5dr
- 1.5 TSI Monte Carlo Edition 5dr
- 1.0 TSI Monte Carlo Edition 5dr DSG
- 1.5 TSI Monte Carlo Edition 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Monte Carlo |
| Price | £28,385 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 8.2 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 46.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
| Length | 4241 mm |
| Width | 1793 mm |
| Height | 1534 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Minimum Kerbweight | 1205 kg |
Driver Convenience
- Amundsen satellite navigation with 9.2" glass colour touchscreen display, web radio, voice control and traffic sign recognition
- Bluetooth system
- E-call
- Front assist system
- Gesture control
- PAS
- Service indicator
- Speed limiter
- Wireless Smartlink for Apple CarPlay (wired for Android Auto)
Entertainment
- 8 Speakers
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Black door mirrors
- Black radiator grille
- Black rear diffuser
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour roof spoiler
- Boot lettering in black
- Chrome grille surround
- Dimming rear view mirror with black surround
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Fixed panoramic sunroof with black roof rails
- Front and rear electric windows
- Front sport bumper
- Full LED headlights with adaptive front light system, cornering function, fog lights and dynamic indicators
- Headlight range control
- Heated rear window
- High functionality rear led lights with dynamic indicators
- KAMIQ Door sills
- LED daytime running lights
- LED third brake light
- Light sensors
- Monte carlo plaque
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 12V Accessory socket in centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- Aluminium pedals
- Black ceiling for black/beige interior
- Black roof lining
- Chrome inner door handles
- Cloth upholstery
- Front head restraints
- Glove compartment with illumination
- Height adjustable front passenger seat
- Ice scraper
- Isofix child seat fittings on outer rear seats
- ISOFIX on front passenger seat
- Leather gear lever
- Manual lumbar support for front seats
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Reading lights
- Single front passenger seat
- Sports seats
- Sun visors with illumination on front passenger
- Textile floor mats
- Third rear headrest
- Top tether for front passenger seat
- Umbrella in driver's door
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - driver and front passenger
- ESP
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front side airbags with curtain airbags
- Hill hold control
- Manual parking brake
- Manual rear child locks
- One tone horn
- Rear disc brakes
- Seatbelt reminder for driver an co-driver
- Traction control
- Tyre pressure monitor
Security
- Anti-theft alarm system with interior monitoring, backup horn, towing protection and remote central locking with SAFE system
- Anti-theft wheel bolts
- Electronic engine immobilizer
Trim
- Chrome air vent surrounds
Wheels
- 18" Vega alloy wheels in black
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.012 |
| Particles | 0.0001 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 139 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 141 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 122 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 171 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 175 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 171 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 137 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 133 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 46.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 46 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 45.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 46.4 |
| WLTP - MPG - High | 53.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 53.7 |
| WLTP - MPG - Low | 37.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 36.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 37.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 46.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 48.2 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 76 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 112000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.2 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | VEGA |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1534 mm |
| Length | 4241 mm |
| Wheelbase | 2651 mm |
| Width | 1793 mm |
| Width (including mirrors) | 1988 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52.5 |
| Gross Vehicle Weight | 1766 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1395 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 400 l |
| Max. Loading Weight | 561 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1250 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 630 |
| Minimum Kerbweight | 1205 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
