Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | SE Lux |
| Price | £24,285 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Acceleration | 7.6 |
| Top Speed | 140 mph |
| Length | 4240 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1325 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 243 l |
| Minimum Kerbweight | 1242 kg |
Driver Convenience
- 4.2" LCD MultifunctionDisplay
- Bluetooth system
- Cruise control
- Digital speedometer
- Electric power steering
- Interior fuel flap release
- Trip computer
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- SVDC - Subaru Vehicle Dynamics Control
- Torsen limited slip differential
Entertainment
- 6 speakers
- Aux input
- iPod connection
- Radio/CD
Exterior Features
- Auto headlight levelling
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Heated door mirrors
- Intermittent windscreen wipers
- LED front fog lights
- LED headlights with LED daytime running lights
- Pop-up headlight washers
- Rear diffuser
- Rear privacy glass
- Rear spoiler
- Twin tailpipe muffler
- UV reducing glass
- Windscreen wiper de-icer
Interior Features
- 2 cupholders in front centre console
- 2 Isofix seat anchors
- 6 way manually adjustable drivers seat
- Alcantara/leather upholstery
- Aluminium pedals
- Centre console storage box
- Defroster vents for front and side windows
- Door pockets with bottle holder
- Dual zone automatic air conditioning
- Front passenger side seatback pocket
- Front seat belt pre-tensioners with load limiters
- Front sport seats
- Heated front seats
- Illuminated vanity mirror
- Leather gear knob
- Leather steering wheel with red stitching
- Luggage compartment lighting
- Map reading lamp
- Multifunction steering wheel
- Steering column support beam
- Storage tray under cargo floor
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Two 12V accessory power outlets
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Active front headrests
- Brake assist function
- Curtain airbags
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Safety pedal system
- Seatbelt warning
- Side airbags
Security
- Alarm
- Anti theft system
- Immobiliser
- Keyless smart entry with push button start
- Remote control central locking
Wheels
- 17" 10 spoke alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.291 |
| HC | 0.041 |
| Noise Level dB(A) | 72.5 |
| NOx | 0.011 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cylinder Layout | FLAT 4 |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.6 |
| Engine Power - BHP | 200 |
| Engine Power - RPM | 7000 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 6400 |
| Top Speed | 140 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1325 mm |
| Length | 4240 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Width | 1775 mm |
| Width (including mirrors) | 1976 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1670 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 243 l |
| Max. Loading Weight | 428 kg |
| Minimum Kerbweight | 1242 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
