Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1995 |
| Trim | SE |
| Price | £29,090 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 10.4 |
| Top Speed | 120 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 35.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 180 |
| Length | 4465 mm |
| Width | 1800 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 385 l |
| Minimum Kerbweight | 1439 kg |
Driver Convenience
- 8" touch screen
- Apple car play/Android Auto
- Blind spot monitoring
- Bluetooth system
- eCall emergency call system
- EyeSight driver assist - Adaptive cruise control, lane keep assist/sway warning and pre-collision braking
- Interior fuel flap release
- Lane change assistant
- Multi function display
- Rear cross traffic alert
- Rear view camera
- Speed sensitive power steering
- Trip computer
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
- SVDC - Subaru Vehicle Dynamics Control
Entertainment
- 2 USB ports
- 6 speakers
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- Radio/CD
- Steering wheel mounted audio controls
- Subaru Audio system
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Daytime running lights
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows + drivers one touch/anti-trap
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- Heated rear window with timer
- Heated windscreen + washer jets
- High beam assist
- LED Headlights
- Pop-up headlight washers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof antenna
- Roof rails
- Roof spoiler
- Steering responsive headlights
- Third brake light
- UV reducing glass
- Wheel arch extensions
- Windscreen wiper de-icer
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 6-way manually adjustable driver's seat
- 60/40 split folding rear seat
- Adjustable height seatbelt anchor
- Cargo hooks
- Centre console cupholder
- Centre console storage box
- Cloth upholstery
- Defroster vents for front and side windows
- Door pockets with bottle holder
- Dual zone automatic air conditioning
- Front armrest
- Front map lights
- Front passenger side seatback pocket
- Heated front seats
- Height adjustable driver's seat
- Illuminated centre tray
- Illuminated driver/passenger vanity mirror
- Isofix child seat attachment
- Leather gear knob
- Luggage area lamp
- Luggage hooks
- Multifunction leather steering wheel with gearshift paddle
- Rear armrest
- Rear headrests
- Rear seat heater ducts
- Retractable luggage cover
- Single front passenger seat
- Tilt/reach adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Two 12V accessory power outlets
- Under floor storage in luggage area
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS + traction control
- Active front headrests
- Childproof rear door locks
- Curtain airbags
- Driver and passenger seatbelts with warning light
- Driver/Front Passenger airbags
- Drivers knee airbag
- EBD + Brake Assist
- Electronic parking brake
- ESP
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Hill descent control
- Hill hold control
- Safety pedal system
- Side airbags
- WIL whiplash protection front seats
Security
- Immobiliser
- Keyless smart entry with push button start
- Remote central locking
- Thatcham Cat.1 alarm
Wheels
- 18" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 180 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1995 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cylinder Layout | FLAT 4 |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 84 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 35.7 |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 15E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 84 |
| NCAP Safety Assist % | 68 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.4 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 196 |
| Engine Torque - RPM | 4000 |
| Top Speed | 120 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1615 mm |
| Length | 4465 mm |
| Wheelbase | 2665 mm |
| Width | 1800 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 63 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 385 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1400 |
| Minimum Kerbweight | 1439 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
